Zespół policystycznych jajników – dieta

Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników – dieta

Zespół policystycznych jajników – dieta

 

Kobiety chorujące na PCOS, czyli tak zwany zespół policystycznych jajników stanowią w dzisiejszych czasach coraz liczniejszą grupę.

Charakterystycznym objawem tego schorzenia są zaburzenia hormonalne i dolegliwości, które z tych zaburzeń wynikają (hirsutym, niepłodność, insulinooporność).

Pacjentki cierpiące na PCOS, powinny stosować dietę, która zmniejsza ilość występujących u nich dolegliwości oraz pozwala na poprawę stanu ich zdrowia.

Zalecenia żywieniowe powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb i obecnego stanu zdrowia człowieka.

Obecnie brak jednoznacznego stanowiska naukowego czy rekomendacji względem diety zalecanej dla kobiet zmagających się z policystycznym zespołem jajników.

Jednakże w trakcie leczenia kobiet na przestrzeni lat zauważono pewne zależności dietetyczne.

 

Dieta

 

Głównym celem diety u pacjentek z PCOS jest zmniejszenie masy ciała, eliminowanie stanów zapalnych, przywrócenia wrażliwości komórek na działanie insuliny oraz obniżenie poziomu testosteronu w organizmie.

W przypadku występowania otyłości lub nadwagi w tej grupie kobiet i zaleca się redukcję minimum 5-10% masy ciała. Oczywiście przy zastosowaniu diety redukcyjnej bazującej na zasada racjonalnego żywienia. Oznacza to ograniczenie udziału ilości cukrów prostych w żywieniu, jak i również tłuszczów nasyconych i żywności wysoko przetworzonej.

 

Zespół policystycznych jajników – dieta

 

Źródło węglowodanów powinny stanowić głownie węglowodany złożone, produkty o niskim indeksie glikemicznym. Aby szerzej zapoznać się z tymi produktami warto zerknąć w tabele indeksu glikemicznego. Należy wybierać produkty z niskim lub średnim indeksem.

Źródło tłuszczów powinny stanowić nienasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia roślinnego. Z wykluczeniem tych o dużej zawartości kwasów omega-6, gdyż stymulują one działanie prozapalne np. olej słonecznikowy.

Zaleca się spożycie 3-5 posiłków dzienne o umiarkowanej objętości i równych odstępach czasowych.

W codziennym żywieniu należy zadbać również o podaż produktów bogatych w błonnik.

 

Zespół policystycznych jajników – dieta

 

U kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników nie zaleca się restrykcyjnych diet ubogoenergetycznych.

Wszelkie zmiany powinny być wdrażane stopniowo po konsultacji z dietetykiem oraz lekarzem, aby wpłynąć jak najkorzystniej na poprawę stanu zdrowia pacjentki i uregulowanie jej gospodarki hormonalnej.

 

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA