Witamina B8 – Inozytol – jej rola, źródła, zagrożenia wynikające z niedoboru
Witamina B8 nazywana często inozytolem, ze względu na zdolność organizmu do jej ograniczonej produkcji powinniśmy traktować ją jako substancje witaminopodobną, a nie klasyczną witaminę. Inozytol określany jest często „witaminą dobrego samopoczucia” lub „witaminą płodności” ze względu na swoje właściwości.
Jest niezbędny w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Uważany jest za najlepszy środek, który pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, stabilizuje nastrój oraz zwiększa energię i chęć do pracy. Przyczyną depresji najczęściej jest zmniejszenie aktywności serotoniny. Serotonina nazywana jest „hormonem szczęścia”, a ze względu na to, że inozytol wpływa na jego regulacje uznaje się go za związek przeciwdepresyjny. Ponadto udokumentowano jej wpływ w schizofrenii. U osób suplementujących inozytol wraz z lekami zauważono lepsze efekty niż u osób leczonych wyłącznie farmakologicznie.
Wykazuje również korzystne efekty w takich chorobach jak bulimia, która jest chorobą psychiczną, często o podłożu depresyjnym czy cukrzyca, w której inozytol zwiększa wrażliwość na insulinę – hormonu odpowiedzialnego za regulacje poziomu glukozy we krwi. Jedną z najważniejszych funkcji inozytolu jest jego udział w leczeniu zespołu policystycznych jajników, który powoduje zaburzenia miesiączkowania oraz bezpłodność u kobiet w wieku rozrodczym. Dodatkowo chorobie tej towarzyszy wzrost poziomu insuliny we krwi, a jak już wiadomo inozytol jest substancją, która zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.
Witamina B8 – skutki niedoboru
Rzadko spotykamy się z niedoborem inozytolu, jednak obserwujemy jego braki u osób stosujących dietę bogatą w przetworzoną żywność i u ludzi niedożywionych. Niedobór objawia się głównie zmianami psychicznymi takimi jak: nerwowość, niepokój czy nawet depresja. Z innych objawów należy przede wszystkim wymienić bezpłodność, zmiany skórne oraz wzrost poziomu cholesterolu we krwi.
Witamina B8 – źródła
Iznozytol jest syntetyzowany w organizmie człowieka tylko w niewielkich ilościach, dlatego warto aby uzupełnić go z całodzienną dietą. Najcenniejszymi źródłami inozytolu są owoce cytrusowe, produkty z pełnego przemiału, orzeszki ziemne, nasiona roślin strączkowych (głównie fasola) i drożdże. Prawidłowo zbilansowana dieta powinna pokryć dzienne zapotrzebowanie na inozytol, jednak podaż może się zmieniać w zależności od funkcjonowania naszego organizmu.
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga
Dietetyk Katowice