Witamina B7- Biotyna
Witamina B7. Sucha, łuszcząca skóra, osłabione paznokcie, wypadające włosy to problem nie jednej kobiety. Często spowodowane jest to niedostateczna podażą witamin oraz składników mineralnych w diecie. Skutecznym środkiem w walce z tymi problemami może okazać się witamina B7 (biotyna, witamina H), zwana inaczej „witaminą piękna”.
Wspomaga ona proces powstawania keratyny – czyli białka budującego włosy i paznokcie. Ponadto wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, zapewnia dobre samopoczucie oraz witalność. Współdziała z witaminą K w syntezie protrombiny, czyli jest odpowiedzialna za prawidłową krzepliwość krwi. Witamina B7 powinna być ważnym składnikiem w całodziennej diecie osób chorych na cukrzycę, ponieważ reguluje poziom glukozy we krwi. Biotyna pełni także inne funkcje w naszym organizmie, czyli podnosi odporność organizmu, warunkuje właściwy przebieg ciąży i prawidłową masę urodzeniową płodu, wpływa na funkcjonowanie mięśni i stawów, współuczestniczy z innymi witaminami z grupy B w ich odbudowie oraz pozwala uniknąć procesów zapalnych.
Witamina B7 – skutki niedoboru
U osób stosujących prawidłową, zbilansowaną dietę niedobór witaminy B7 występuje rzadko. Jednak niedobór biotyny może wystąpić u osób żywionych pozajelitowo, niedożywionych, długotrwale leczonych antybiotykami, z zaburzeniami wchłaniania i trawienia oraz może być przyczyną wad wrodzonych. Skutki niedoboru witaminy B7 pojawiają się po kilku tygodniach. Pierwsze widoczne zmiany można zauważyć na skórze i włosach. Dochodzi do łojotoku, łupieżu, łuszczenia się skóry, wypadania włosów czy nawet ich odbarwienia. Negatywny wpływ na urodę to jednak mniej poważny objaw niedoboru biotyny. Dochodzi także do zaburzeń w układzie nerwowym i pokarmowym takich jak apatia, znużenie, bóle mięśniowe, nerwowość, senność, podwyższony poziom cholesterolu we krwi, brak apetytu, nudności czy biegunek.
Witamina B7 – źródła
Zapotrzebowanie na biotynę nie jest dokładnie ustalone, ale jest ono w zupełności pokrywane z całodzienną dietą. Witaminę tę znajdziemy zarówno w produktach pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego. Najlepszymi źródłami biotyny są wątroba wołowa, drożdże piwne, grzyby, kalafior czy nasiona roślin strączkowych. Biotyna jest również syntetyzowana w przewodzie pokarmowym. Owoce i mięso są ubogie w witaminę B7. Po przetworzeniu do organizmu dostaje się prawie w niezmienionej postaci, ponieważ procesy kulinarne niszczą ją w niewielkim stopniu.
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga
Dietetyk Katowice