Witamina B12 – jej rola, źródła, zagrożenia wynikające z niedoboru

Witamina B12 – jej rola, źródła, zagrożenia wynikające z niedoboru

Witamina B12 – jej rola, źródła, zagrożenia wynikające z niedoboru

Witamina B12 określana inaczej jako kobalamina jak wszystkie inne witaminy jest równie ważna dla naszego organizmu. Zdrowy człowiek pobiera tę witaminę razem z pożywieniem .

Jest niezbędna do tworzenia krwinek czerwonych w szpiku kostnym (erytropoezy). Uczestniczy w przemianie puryn i pirymidyn oraz przemianie kwasu foliowego do jego aktywnej formy. Bierze udział w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego poprzez tworzenie osłonek komórek nerwowych czy neuroprzekaźników. Kobalamina spełnia również rolę koenzymu, który bierze udział w metabolizmie tłuszczów i  węglowodanów.

Witamina B12 – skutki niedoboru

Niedobór witaminy B12 powoduje głównie dysfunkcje w procesie erytropoezy, związane z niedostatecznym tworzeniem krwinek czerwonych. Jedna z przyczyn hipowitaminozy dotyczy złego wchłaniania tej witaminy w jelicie cienkim, co prowadzi do rozwoju anemii megaloblastycznej. Niedobór tej witaminy prowadzi również do chorób układu nerwowego, objawiających się porażeniami kończyn oraz ataksją. Ponadto substancja ta ma swój udział w etiologii chorób układu krążenia, poprzez zwiększenie poziomu homocysteiny.

Witamina B12 – źródła

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 waha się w okolicach 2µg. Braki witaminy B12 obserwuje się najczęściej u wegetarian i wegan, ponieważ głównymi źródłami tej witaminy są podroby: wątroba i nerki. Minimalne ilości tej witaminy znajdziemy jeszcze w mleku i jego przetworach, żółtkach jaj i mięsie. Źródła kobalaminy to wyłącznie produkty pochodzenia zwierzęcego, nie występuje ona w produktach pochodzenia roślinnego. Za prawidłowe przyswajanie tej witaminy odpowiedzialny jest czynnik Castle’a. Jest to glikoproteina, która łączy się z witaminą B12 i taki kompleks jest prawidłowo wchłaniany w jelicie cienkim. Prawidłowy poziom witaminy B12, ma tylko kilkanaście procent populacji ludzkiej. Spowodowane jest to tym, że tą substancje wytwarzają tylko bakterie, człowiek czy zwierzęta nie są w stanie samodzielnie wyprodukować tego związku. Jest to tzw. „witamina brudu”, w przeszłości w społeczeństwie nie było problemu z jej wytwarzaniem przez ludzi, ponieważ ludzie jedli zanieczyszczoną żywność. W dzisiejszych czasach higiena to  podstawa, która z jednej strony pozwoliła na wyeliminowanie niebezpiecznych dla życia licznych chorób, ale z drugiej strony zmniejszyła się podaż witaminy B12.

 

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA 

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA