Większa ilość błonnika pozwala szybciej schudnąć: prawda czy mit?
Czy większa ilość błonnika pozwala szybciej schudnąć? Błonnik pokarmowy, zwany również włóknem pokarmowym to substancja roślinna, która nie jest trawiona ani wchłaniana w przewodzie pokarmowym. Dzielimy ją na dwie frakcje: rozpuszczalną i nierozpuszczalną w wodzie. Obie spełniają w organizmie człowieka wiele istotnych funkcji jednak różnią się między sobą składem i właściwościami.
Błonnik rozpuszczalny pęcznieje w przewodzie pokarmowym, a następnie tworzy żele o dużej lepkości. Odpowiada on za rozluźnianie mas kałowych, przyczyniając się tym samym do zapobiegania zaparciom. Oprócz tego, spowalnia wchłanianie glukozy spożytej wraz z pokarmem, zapobiegając tym samym gwałtownym wahaniom stężenia glukozy we krwi. Jest to informacja szczególnie ważna dla osób cierpiących na cukrzycę. Błonnik rozpuszczalny chroni chroni również przed nowotworami i powstawaniem kamieni żółciowych oraz obniża poziom cholesterolu we krwi.
Występuje on przede wszystkim w owocach i warzywach, a także w nasionach roślin strączkowych (soczewica, groch, fasola).
Większa ilość błonnika pozwala szybciej schudnąć: prawda czy mit?
Błonnik nierozpuszczalny posiada z kolei zdolność wiązania wody, dzięki której zwiększa objętość treści pokarmowej co przekłada się na powstawanie uczucia sytości. Inną jego zaletą jest to, że jego obecność pobudza funkcję żucia. Ponadto wspomaga trawienie poprzez pobudzanie wydzielania gastryny (hormonu przewodu pokarmowego), która jest odpowiedzialna za zwiększenie wydzielania soków trawiennych. Frakcję nierozpuszczalną błonnika pokarmowego znajdziemy w produktach zbożowych (zwłaszcza tych pełnoziarnistych), nasionach, orzechach oraz licznych owocach i warzywach.
Większa ilość błonnika pozwala szybciej schudnąć: prawda czy mit?
Czy w takim razie błonnik pozwala nam schudnąć?
Jego właściwości jednoznacznie wskazują na to że powinien być on obecny w każdej odpowiednio zbilansowanej diecie, tym bardziej nie może go zabraknąć w diecie odchudzającej. Aby jednak błonnik mógł prawidłowo zadziałać muszą zostać spełnione pewne warunki.
Po pierwsze należy spożywać go odpowiednio dużo, minimum 25g na dzień. Po drugie, spożywając zwiększone ilości błonnika należy jednocześnie zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Spożywanie błonnika bez popijania wodą, nie tylko nie uruchomi jego właściwości, dzięki którym pęcznieje, ale można uzyskać zupełnie inne, niepożądane efekty. Warto więc wypijać minimum 1,5 – 2 litry wody dziennie.
Na koniec warto jednak wspomnień o tym, że błonnik trzeba spożywać w rozwagą, nie doprowadzać do niedoborów, ani też nie przesadzać z jego ilością. Nadmiar błonnika w pożywieniu może ograniczyć wchłanianie składników mineralnych oraz niektórych witamin. Jeśli jednak podejdziemy do tematu z rozwagą, błonnik na pewno nie wyrządzi naszemu organizmowi żadnych szkód. Wręcz przeciwnie, nawet pomoże nam w szybkim i bezpiecznym zrzuceniu paru kilogramów.
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga
mgr Kamila Dyndor
FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice