Prawidłowe tempo chudnięcia
Prawidłowe tempo chudnięcia to temat, który należy poruszyć w aspekcie zdrowego odchudzania. Z doświadczenia wynika, że prawie każdy, kto się odchudza chce szybkich efektów. Niestety nie zawsze jest to dobry i przede wszystkim zdrowy pomysł.
Prawidłowe tempo chudnięcia
W Europie otyłość jest bardzo popularna. Według WHO zbyt duża masa ciała stanowi przyczynę jednego miliona zgonów rocznie. Istnieje wiele niebezpiecznych sposobów utraty masy ciała. Po pierwsze w internecie można znaleźć różne niebezpieczne metod jak np. kapsułki z jajami tasiemca uzbrojonego. Po drugie wiele nowych, modnych diet jest niebezpiecznych dla zdrowia. Przykładowo popularna wśród młodzieży dieta baletnicy polega na 10 dniowym odchudzaniu wraz z oczyszczaniem. Według założeń dziennie powinno się tracić 1kg masy ciała. Dieta polega na spożywania minimalnej ilości pożywienia, głównie pije się wodę i kawę. Organizm jest niezwykle wyczerpany po takiej głodówce. Również dieta dąbrowskiej znalazła rzeszę chętnych. Jednak spożywanie dziennie max. 400 kcal pochodzących głównie z warzyw nie brzmi zachęcająco.
Jak zdrowo się odchudzać, nie narażając się na utratę zdrowia?
Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia jasno mówią, że należy chudnąć od pół kilograma do kilograma tygodniowo. Dzięki temu nie dojdzie do osłabienia organizmu czy anemii. Nasza skóra przy odpowiednim tempie nie zacznie obwisać i wiotczeć. Kilogram tkanki tłuszczowej to około 7000 kcal, tyle musimy spalić, żeby pozbyć się jednego kilograma masy ciała.
Odpowiednia dieta powinna być pełnowartościowa i zbilansowana. Każdy organizm potrzebuje innej ilości składników, dlatego układając dietę należy podejść do tego indywidualnie. Dieta powinna być odpowiednio dobrana do naszego wieku, tempa metabolizmu i zapotrzebowania energetycznego. Zazwyczaj obniża się zapotrzebowanie o około 15-20%, maksymalnie o 1000 kcal. Przy układaniu jadłospisu należy uwzględnić stan zdrowia, przebyte choroby, leki i aktywność fizyczną. Zdrowa dieta jest oparta o produkty z różnych grup żywności. Nie należy wykluczać jednej z grup.
Prawidłowe tempo chudnięcia
Negatywnych skutków szybkiego odchudzania jest wiele. Pierwszym jest utrata masy mięśniowej. Stosując restrykcyjną dietę, często pozbywamy się nie tylko tkanki tłuszczowej, ale również mięśni i wody. Organizm nie ma już skąd pobierać energii, więc wykorzystuje do tego masę mięśniową. Kolejny problem to odwodnienie. Im szybciej spada masa ciała, tym więcej wody zostaje utraconej. Bez odpowiedniej ilości płynów może dojść do odwodnienia.
Stosując niskokaloryczną dietę można narazić się na powstanie kamicy żółciowej. Taka dieta może przyczynić się do zmiany składu żółci oraz wpłynąć na sprawność opróżniania pęcherzyka żółciowego. Eliminacja tłuszczu z diety powoduje gromadzenie się złogów.
Przy zbyt szybkiej utracie masy ciała organizm jest narażony na niedobory składników odżywczych. Im niżej kaloryczna dieta tym trudniej zapewnić wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Brak odpowiedniej ilości potasu i magnezu przyczynia się do zaburzeń pracy serca. Skrajne zmęczenie i anemia to objawy zbyt małej ilości żelaza, witaminy B12 oraz kwasu foliowego. Ogólny niedosyt kaloryczny prowadzi do osłabienia układu immunologicznego, co prowadzi do wielu chorób. Dodatkowo mamy również negatywne skutki estetyczne. Rozstępy, obwisła skóra, zmarszczki, wypadanie włosów.
Każdy może podjąć własną decyzję, który sposób wybrać. Jednak szybka utrata kilogramów wiąże się z dużym ryzykiem zdrowotnym, jak i estetycznym. Dodatkowo warto odchudzać się wolniej, ale z zachowaniem energii i zdrowego trybu życia. Jest to zalecany sposób przez każdego dietetyka.
Artykuł opracowany przez praktykantkę: Martę Słomiak
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga
mgr Kamila Dyndor
FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice