Dzienniczek
Dzienniczek żywieniowy
Przed pierwszą wizytą u dietetyka warto przygotować dzienniczek żywieniowy. Oczywiście bez takiego dzienniczka wizyta i tak się odbędzie, ale posiadanie go ułatwi ocenę sposobu odżywiania, a zalecenia będą bardziej dopasowane do twoich przyzwyczajeń.
Dzienniczek żywieniowy to spis produktów, które zjadłeś w ciągu trzech wybranych dni. Nie muszą to być kolejne dni po sobie, dobrze jest uwzględnić – 2 dni z tygodnia i 1 dzień wolny od pracy – np. poniedziałek, czwartek i sobotę. Zapiski z dnia wolnego od pracy są szczególnie istotne, gdyż sposób odżywiania w tych dniach może się znacząco różnić od normalnych dni tygodnia (np. inna liczba posiłków oraz ich objętość).
Prawidłowo wypełniony dzienniczek żywieniowy zawiera informacje:
- o godzinie spożycia posiłku
- o tym, co posiłek zawierał jakościowo, np. szynka z piersi kurczaka
- o ilościach produktów zawartych w posiłku, najlepiej wyrażone w gramach albo przynajmniej w miarach domowych np. 30g – 2 plastry szynki z piersi kurczaka
Przykład:
2 kromki chleba razowego, masło – 1 płaska łyżeczka, szynka z piersi kurczaka – 2 plasterki, pomidor – 1 średnia sztuka (nie należy pisać: kanapki z szynką i pomidorem – taka informacja niewiele mówi o ilości i jakości zjedzonych produktów żywnościowych ani kaloryczności).
Jeśli spożywasz produkt w opakowaniu np. serek wiejski i zjesz go w całości, spisz jego gramaturę z opakowania.
Podczas prowadzenia dzienniczka żywieniowego ważna jest szczerość: nie należy zapominać o przekąskach (słodycze, ciasta, cukierki), słodzeniu napojów, sokach, słodkich napojach, dodatku mleka do kawy oraz ilości tłuszczu dodawanego do potraw (masło do kanapek, olej do smażenia itd.).
Lista nielubianych produktów
Lista nielubianych produktów
Przed wizytą na spokojnie zastanów się jakich produktów nie lubisz i jakich produktów nie chcesz mieć w swoim jadłospisie. Jest to bardzo istotne, ponieważ na wizycie pacjencji często zapominają o niektórych produktach. Najlepiej spisz te produkty na kartce. Wtedy ułatwisz przygotowanie jadłospisu i masz pewność, że te produkty nie znajdą się w przepisach. Jeżeli są produkty, które lubisz w jednej formie, a w innej nie to dokładnie to opisz.
Przykład: nie lubię surowych pomidorów, lecz jadam pomidory przetworzone np. w spaghetti, zupie pomidorowej itp.
Jeżeli są produkty, po których np. gorzej się czujesz to spisz je na osobnej liście.
Przykład: mam wzdęcia po: surowym ogórku i cebuli
Badania
Badania
W przypadku osób zdrowych na pierwszą wizytę dobrze jest mieć ze sobą chociaż podstawowe wyniki badań tj. morfologia, lipidogram, glukoza, insulina, tsh.
Jeśli jest się chorym to prosimy także o badania bezpośrednio powiązane z jednostką chorobową np. ktoś ma choroby wątroby to potrzebne są podstawowe parametry wątrobowe (aspat, alat, ggtp, bilirubina), problemy z nerkami (GFR, kreatynina, mocznik) itp.
Analiza składu ciała
Przygotowanie do analizy składu ciała
Na każdej wizycie zostanie przeprowadzona analiza składu ciała na medycznym analizatorze Tanita metodą (BIA) bioelektrycznej impedancji. Pomiar składu ciała jest całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny.
Ważne! Badania nie można wykonywać u kobiet w ciąży, oraz u pacjentów z rozrusznikiem serca.
Aby uzyskać najdokładniejszy wynik analizy składu ciała należy przestrzegać kilku ważnych zasach:
- 3 godziny przed wizytą nie należy spożywać posiłków i płynów,
- 12 godzin (a najlepiej i 24 godziny) przed badaniem nie wykonujemy intensywnych ćwiczeń fizycznych oraz nie pijemy alkoholu,
- do badania należy przystąpić z pustym pęcherzem,
- do badania należy mieć bose stopy (bez skarpetek, rajstop czy nawet cienkich stopek)
- badanie najlepiej wykonywać w bieliźnie (jeżeli wykonujemy je w ubraniu dobrze jest być konsekwentym i nosić podobne ubrania na wizyty kontrolne, czasem rozbieżność w wadze ubrania to nawet 1-1,5kg!)
- w przypadku kobiet miesiączkujących najlepiej umówić się na wizytę po zakończeniu menstruacji (jeżeli jest to niemożliwe należy wziąć pod uwagę, że masa ciała w trakcie miesiączki zazwyczaj wzrasta, a wynik na analizatorze może wskazywać wyższe nawodnienie, a niższą zawartość tkanki tłuszczowej. Jest to spowodowane fizjologicznym gromadzeniem płynów w trakcie miesiączki)