Kuchnia polska – charakterystyka, plusy i minusy
Wpływ na kształtowanie się kuchni polskiej miały przemiany historyczne. Bardzo widoczne są różnice pomiędzy regionami kraju. Wyróżnia się wpływy rusińskie, niemieckie, francuskie, włoskie i żydowskie.
Kuchnia polska – charakterystyka, plusy i minusy
Do najpopularniejszych polskich potraw zaliczamy: pierogi, kluski, gołąbki, kotlet schabowy, kotlet mielony, bigos, galareta mięsna, golonka. Nie można zapomnieć w tym miejscu o zupach wśród, których najpopularniejsze to żurek, kapuśniak, kwaśnica, barszcz czerwony, rosół, pomidorowa i tak dalej. Również dużą popularnością cieszą się dania mięsne głównie z mięsa wieprzowego, drobiu oraz wołowiny. W mniejszej ilości wykorzystuje się ryby, zarówno morskie jak i słodkowodne.
Jeśli mówimy o tradycyjnych deserach nie możemy zapomnieć o faworkach, babkach, makowcach, sernikach, piernikach oraz pączkach. Najpopularniejsze są również potrawy z kapusty i ziemniaków, pieczywo (najczęściej żytnie i pszenne), ciasta, owoce i warzywa. Jeśli chodzi o owoce to najczęściej te uprawiane w sadach czyli jabłka, gruszki, różnorodne jagody oraz porzeczka i agrest.
Kuchnia polska – charakterystyka, plusy i minusy
Spośród specyficznych potraw warto przytoczyć flaki, kiszone ogórki, kapustę, zsiadłe mleko, maślankę czy kefir. Najpopularniejszym napojem alkoholowym jest wódka. Popularnym napojem bezalkoholowym jest czarna herbata z plastrem cytryny oraz cukrem, a także kawa. Typowym smakiem dla kuchni polskiej jest słony, solony, lekko fermentowany lub kiszony, a także umiarkowano ostry, korzenny, ziołowy oraz słodko-kwaśny.
Kuchnia współczesna bardzo różni się od dawniejszej. Takim przykładem może być zastąpienie kaszy (kiedyś podstawa pożywienia) ziemniakami. Również potrawy z dziczyzny zastąpiono wieprzowiną oraz drobiem. Zmniejszyło się spożycie podrobów na rzecz mięsa. Cukier zastąpił miód używany do deserów i wypieków.
Wyróżnić można produkty popularne w danym regionie i tak Pomorze to ryby morskie, góry – nabiał owczy, Mazury – ryby słodkowodne. W przypadku uroczystości bądź świąt to każdy region posiada również swoje popularne potrawy, często o dziwacznie brzmiących nazwach jak na przykład nudelzupa czy ajntopf. Poza granicami kraju kuchnia cieszy się popularnością poprzez różnorodne bogactwo wędlin oraz wódkę.
Kuchnia polska – charakterystyka, plusy i minusy
Plusy:
- duża różnorodność;
- obecność kiszonek oraz produktów fermentowanych, które wpływają korzystnie na zdrowie
- popularność zup bogatych w warzywa
Minusy:
- bardzo duża przewaga potraw mącznych
- potrawy mięsne są zazwyczaj smażone
Dietetyk Katowice