Jak wybrać szynkę roślinną?

Jak wybrać szynkę roślinną?

Jak wybrać szynkę roślinną?

Jak wybrać szynkę roślinną?

Jak wybrać szynkę roślinną by zastąpić wędliny w diecie wegetariańskiej?

Wędlina jest jedną z najczęściej spotykanych dodatków do kanapek (w przypadku sporządzenia śniadania, II śniadania lub kolacji) lub jeden z głównych składników zakąsek podawanych w formie zimnej płyty na różnych uroczystościach. Wiadomym jest, że jest to przetwór mięsny, który w swej postaci posiada również osłonki ( naturalne lub sztuczne) nadające kształt danemu wyrobowi. Wędliny wykonuje się zarówno z mięsa zwierząt rzeźnych, drobiu a nawet dziczyzny. W zależności od rodzaju mięsa oraz sposobu wykonania konkretnej  wędliny rozróżnia się wiele rodzajów wyrobów wędliniarskich, będących dobrym źródłem białka.

Jednak w przypadku osób będących na diecie roślinnej kwestia wędlin jest kwestią problematyczną. Na pomoc wychodzą tutaj producenci żywności wegańskiej, którzy w swoim asortymencie oferują wiele zamienników roślinnych, zaś wybór dobrej alternatywy zwierzęcej (mówiąc ogólnie) szynki nie musi być wcale trudny.

Jak wybrać szynkę roślinną?


Pierwszym produktem zaliczającym się do kanonu szynek wegańskich jest wyrób firmy „Bezmięsny”, który bezproblemowo można kupić w sieci sklepowej „Auchan”. Wyrób ten to jest bezmięsna szynka czosnkowa. Skład: woda, białko pszenne, ciecierzyca, olej rzepakowy, płatki drożdżowe (nieaktywne), soja, czosnek, błonnik. Produkt ten jest wędzony drewnem dębowym. Cały produkt w stu gramach zawiera 224 kcal,  tłuszcze 7,39g, węglowodany 10,7g, białko 26,71g, błonnik 4,16g. Jedynym minusem okazuje się bardzo duża ilość soli, bo aż 2,17g w stu gramach wędliny. 


Kolejnym przykładem dobrego produktu roślinnego jest wędlina z tofu wykonania firmy „Gutbio”. Jest to rodzaj lekko wędzonej szynki zrobionej z tofu i białka pszennego. W  składzie produktu doszukamy się tofu (ziarna soi i woda), wody, białka pszennego, oleju słonecznikowego, papryki, migdałów i soli morskiej. Wartości odżywcze produktu to kolejno tłuszcze 15g ( tłuszcze nasycone to 2,0g), węglowodany 3,7g (cukry aż 2,8g), białko 27g oraz aż 2g soli. Wartość energetyczna tego produktu to 259 kcal. Wędlinę tą można zakupić w marketach „Aldi”. 

Jak wybrać szynkę roślinną?


Ostatnim przykładem jest alternatywa dla mięsnego salami. Jest to szynka sojowa o smaku podobnym do produktu zwierzęcego- salami wyprodukowana przez firmę „Polsoja”. Skład: woda, izolowane białko sojowe, teksturowane koncentrowane białko sojowe, olej rzepakowy, białko pszenne, skrobia.  
Wartość energetyczna tego artykułu spożywczego w stu gramach wynosi 154 kcal, natomiast wartość odżywcza cechuje się w danych wartościach: 6,9g tłuszczów (tłuszcze nasycone to 0,6g), 5,1g węglowodanów (cukry w tym przypadku mają wartość 1,3g), 2,1g błonnika, 16,8g białka i 2g soli.
Wyrób ten jest powszechnie dostępny w sklepach takich jak „Auchan”, „Społem”, „Tesco” czy też „Aldi”. 


Przyglądając się produktom wymienionym można zauważyć wysoką zawartość białka, co wynika z dużej zawartości soi w produktach. A zatem pod względem białka produkty te nie odbiegają od artykułów zwierzęcych. Jednak nie jest to jednak regułą, dlatego należy zwracać na to uwagę wybierając wędlinę roślinną. Natomiast jednym z minusów tych produktów okazuje się duża ilość soli. Chociaż w produktach odzwierzęcych ilość ta również nie jest niska. Dodatkowo, wędliny wegańskie zaliczają się raczej do produktów droższych (w przeliczeniu na kilogramy można zapłacić nawet około 50zł za kilogram produktu) gdzie w przypadku alternatyw zwierzęcych cena ta nie jest aż taka wysoka (w zależności od produktu można zakupić wędlinę w przedziale cenowym około 30 zł za kilogram). 

Artykuł opracowany przez praktykantkę: Dominikę Brol

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA