Jak wybrać pasztet roślinny?

Jak wybrać pasztet roślinny?

Jak wybrać pasztet roślinny?

Jak wybrać pasztet roślinny?

Jak wybrać pasztet roślinny? Potrawa jaką jest pasztet znana jest już od XVI wieku, gdzie swoją karierę rozpoczęła na francuskich dworach. Klasyczny pasztet jest wyrobem kojarzonym przede wszystkim  z daniem pochodzenia zwierzęcego. Wyrabia się go z różnego rodzaju mięsa poczynając od podrobów, drobiu, dziczyzny, mięsa zwierząt rzeźnych kończąc nawet na rybach. Wyrób ten jest pewnego rodzaju mieszanką zmielonego produktu zwierzęcego  z mąką, jajkiem i bułką tartą. W wyniku takiego połączenia powstaje potrawa o idealnej konsystencji, smaku i zapachu. Pasztet sprawdza się jednocześnie jako danie podawane na zimno i na ciepło.

Jak wybrać pasztet roślinny?

Pasztet kojarzony jest z mięsnym produktem, stąd też staje się on problematyczny dla osób niejedzących żywności pochodzenia zwierzęcego. Stąd też rynek gastronomiczny w swej ofercie zaczął coraz częściej produkować i sprzedawać pasztety wegańskie. W tym artykule przybliżę trzy produkty, które według mnie są warte uwagi i zasmakują nie tylko amatorom kuchni roślinnej. 


Zacznę od produktu firmy „Dziarskie Jarskie” . Wyrób ten jest pasztetem  z dodatkiem żurawiny w 100% zrobionym z warzyw. Mówiąc bardziej szczegółowo o składzie doszukamy się tam przede wszystkim wody, oleju rzepakowego, soczewicy, kaszy jaglanej czy też żurawiny. Jeśli chodzi o wartość  odżywczą w przeliczeniu na 100g produktu to ilość tłuszczy nie przewyższa wartości 18g ( kwasy tłuszczowe nasycone 2,3g), węglowodanów 29g ( cukry zaledwie 3,1g), białka 3,2g a soli 1,4g. Wartość energetyczna to 299 kcal również stosując te same przeliczenie (w stu gramach produktu). Towar ten można zakupić w sieci sklepów „Auchan”, „Carrefour” lub „Kaufland”. 

Jak wybrać pasztet roślinny?


Kolejnym przykładem jest pasztet warzywny firmy „Natura food” zakupiony w „Biedronce”. W swym składzie szczyci się duża zawartością warzyw ( marchew, pietruszka, seler i cebula), kaszy jaglanej, wody, oleju rzepakowego, orzechów laskowych, sosu sojowego i soli. Wartość energetyczna wynosi 273 kcal w stu gramach wyrobu, natomiast wartość odżywcza to 18g tłuszczów ( kwasy tłuszczowe nasycone to 1,7g) 21g węglowodanów ( cukry to3,5g), 3,5g białka i 1,7g soli.  


Ostatnim wybranym przeze mnie produktem jest wyrób firmy „I love vege”. Pasztet o którym mowa, jest pasztetem zrobionym z ciecierzycy. W swym składzie posiada takie składniki jak ciecierzyca, olej rzepakowy, seler, cebula, marchew, woda, pietruszka, błonnik i sól.  W stu gramach produktu znaleźć można 16g tłuszczów, 14g węglowodanów, 5,5g błonnika, 4,0g białka i 1,7g soli. Wartość kaloryczna tego pasztetu to 223 kcal. Wyrób ten można kupić w sklepach dobrzy wyposażonych w żywność wegańską. Do takich sklepów zalicza się niezaprzeczalnie „Auchan”.  


Reasumując pasztety roślinne są dobrymi substytutami pasztetów zwierzęcych. W swojej formie nie różnią się od zwierzęcych alternatyw zarówno w  kwestii estetycznej (wygląd, smak, konsystencja) jak i zdrowotnej (wartość odżywcza i energetyczna). Jedynym mankamentem okazuje się zbyt mała ilość białka i zbyt duża ilość soli. Jednak ilość soli w wersji zwierzęcej również utrzymuje się na wysokim poziomie. Dodatkowo należy poruszyć fakt, że wykonanie pasztetu roślinnego wcale nie jest takie trudne i czasem, zamiast kupić w sklepie można wykonać taki wyrób samemu w domu z ulubionych składników czy z dodatkiem ulubionych przypraw.

 

Artykuł opracowany przez praktykantkę: Dominikę Brol

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA