Jak wybrać dobre parówki? 

Jak wybrać dobre parówki?

Jak wybrać dobre parówki? 

Jak wybrać dobre parówki?

 
Jak wybrać dobre parówki? Na przestrzeni ostatnich lat skład tych kiełbasek bardzo się poprawił.

Parówki to cienkie, krótkie kiełbaski sporządzane z mięsa mielonego. Należą do wyrobów mięsnych homogenizowanych, co oznacza, że są sporządzanie z mięsa i innych drobno zmielonych surowców. Parówki zdobyły złą sławę przez fakt dodawania do nich składników, które nie do końca powinny się w nich znajdować. Jednak obecnie na półkach jest tak duża różnorodność, że na pewno znajdziemy takie z dobrym składem. Oczywiście parówki mogą dietę urozmaić. Jednak nie powinny być jej podstawą.  

Jak wybrać dobre parówki?


Etykiety trzeba czytać z uwagą i kupować te parówki, w których jest najwięcej dobrej jakości mięsa i jak najmniej dodatków. 
Po pierwsze przy wyborze parówek należy zwrócić uwagę, żeby skład produktu był jak najkrótszy i miał jak największą procentową zawartość mięsa – minimum 85%, a najlepiej powyżej 90%. Ważnym jest, aby nie kupować parówek w których składzie znajduje się MOM (mięso oddzielane mechanicznie). MOM to nie jest mięso z mięśni zwierzęcych, lecz pozostałości: tłuszczu, skór wraz z odrobiną mięśni. Oznacza to, że MOM jest dużo bardziej tłustym produktem od zwykłego mięsa. A także przez duże rozdrobnienie wymaga dużej ilości konserwantów i stabilizatorów, aby zahamować rozwój drobnoustrojów. Dodatkowo polskie przepisy nie określają, ile MOM może znajdować się w produktach spożywczych. MOM nie jest produktem pełnowartościowym nie zaleca się podawać tych produktów dzieciom ani osobom z problemami układu pokarmowego. Nawet jeśli nic Ci nie dolega, lepszym wyjściem będzie wybór parówek bez MOM. 

Jak wybrać dobre parówki?


Po drugie w składzie należy uważać na oznaczenia E. Oczywiście nie wszystkie te substancje są szkodliwe (np. kwas askorbinowy oznaczany jako E300), ale najlepiej jest unikać produktów, w których składzie widzimy multum tych oznaczeń. Pod tymi symbolami możemy spotkać fosforany (zaburzają gospodarkę wapniowo-fosforanową, co może prowadzić do większej łamliwości kości i osteoporozy) lub azotyny. Dobrze wybrać te parówki, które fosforanów nie zawierają. 
Inne substancje oznaczane jako E, które nie powinny się znaleźć w parówkach to stabilizatory, glutaminian sodu, ekstrakt drożdżowy i inne wzmacniacze smaku, maltodekstryny, zagęstniki, utleniacze oraz regulatory kwasowości. 
Dobre parówki podczas jedzenia będą miały zbitą i jędrną konsystencję. Te których skład nie był zadowalający będą miękkie i dużo bardziej słone od dobrego jakościowo produktu. 


Podsumowując, aby podczas wizyty w sklepie nie skupiać się nad każdym opakowaniem parówek, można porównać tylko te z najwyższą ceną – dobre zawsze będą miały wysoką cenę między 15-20 złotych. Jednak nie każde drogie parówki będą dobre – ich cena może być podyktowana chęcią zarobku lub marką, więc zawsze czytaj skład. 

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA