Jak wybrać dobre mleko roślinne?
W obecnych czasach na półkach sklepowych możemy znaleźć prawdziwe bogactwo wszelkiego rodzaju mlek roślinnych. Są one wspaniałą opcją wzbogacenia diety dla osób nietolerujących laktozy, białek mleka krowiego, wegan i wegetarian, czy po prostu osób poszukujących nowych smaków. Jednak czasem producenci chcąc obniżyć cenę produkcji lub polepszyć smak swojego wyrobu, dodają do niego substancje niekoniecznie będące korzystne dla naszego organizmu.
Jak wybrać dobre mleko roślinne?
Przy wyborze mleka roślinnego można wpaść w swojego rodzaju pułapkę. Szukając mleka z danej rośliny jedyne na co się natkniemy to napój roślinny. Wynika to z decyzji Trybunału Unii Europejskiej z dnia 14 czerwca 2017, której zdaniem nazywanie “mlekiem” wyrobów roślinnych jest wprowadzaniem konsumenta w błąd. Jednak nie trzeba się tym przejmować – to, że na kartonie znajduje się napis „napój” jest podyktowane jedynie względami politycznymi, w środku nadal będzie to mleko roślinne.
Przy wyborze napoju/mleka roślinnego najlepiej kierować się jak najkrótszym składem. Najwięcej powinno być składnika, z którego powinien być zrobiony napój. Dobrze jest sięgnąć po produkty fortyfikowane wapniem i witaminami. Mleko roślinne może być na przykład z dodatkiem ryboflawiny – jest to witamina B2, która jest istotna dla budowy płytek krwi czy wzmocnienia odporności. Możliwe, że znajdziemy w mleku witaminę E, oznaczaną na produktach jako E306. Ten składnik ma wpływ na prawidłową krzepliwość krwi oraz jest naturalnym przeciwutleniaczem. Dodatkowo w mleku roślinnym może być odrobina tłuszczu by zwiększyć absorpcję witamin. Jeśli w składzie widnieje skrobia z tapioki, też nie trzeba się martwić. Inaczej nazywana skrobią z manioku, zagęszcza produkty, nie ma właściwości alergizujących i korzystnie wpływa na obniżenie cholesterolu.
Jak wybrać dobre mleko roślinne?
W mleku roślinnym nie może znaleźć się dodatek cukru. W jednym litrowym opakowaniu może go być nawet 8 łyżeczek, co wyklucza ten produkt z diety osób dbających o linię czy chorujących na cukrzycę. Cukier jest dodawany, aby zwiększyć walory smakowe. Unikajmy także mlek smakowych – waniliowych czy czekoladowych – one najprawdopodobniej również będą zawierały cukier.
W mleku roślinnym należy unikać wielu związków. Zwróćmy uwagę czy w produkcie nie ma fosforanów, ponieważ mogą ograniczać przyswajalność wielu pierwiastków, jak również powodować alergie skórne. Sprawdzajmy czy w składzie nie ma zagęstników takich jak karagen (E407) czy guma ksantanowa (E415), które mogą powodować podrażnienia układu pokarmowego. Innymi zagęstnikami są guma guar (E412) lub guma gellan (E418). Mimo, że są one łagodniejsze dla naszego organizmu niż karagen czy guma ksantanowa, w mleku roślinnym nie powinny się znaleźć. Te substancje są dodawane, aby ustabilizować strukturę mleka oraz sprawiają, że mleko roślinne jest bardziej podobne do mleka krowiego. Unikajmy także węglanu wapnia oznaczanego jako E170. Jest wykorzystywany jako utwardzacz oraz biały barwnik, a przy wysokiej podaży może wywoływać zaparcia i bóle brzucha.
Dietetyk Katowice