Jak wybrać chleb?
Jak wybrać chleb? Niby prosta sprawa, a tak naprawdę większość pacjentów ma problem z wybraniem prawdziwego razowego pieczywa. Dodatkowo nawet ekspedientki często nie posiadają odpowiedniej wiedzy, a nawet czasami wprowadzają w błąd.
Chleb razowy charakteryzuje się tym, że jest zrobiony z mąki pełnoziarnistej. Oznacza to, że z ziarna przed zmieleniem nie usuwa się zewnętrznej warstwy nasiennej. Takie pieczywo jest wysoce korzystne dla osób zdrowych, a przede wszystkim dla osób zmagających się z cukrzycą, insulinoopornością czy nadciśnieniem.
Jak wybrać chleb? Poznaj dobry skład
Dobry chleb razowy powinien składać się z mąki razowej/pełnoziarnistej, soli, wody i zakwasu lub drożdży. Mąka powinna być z pełnego przemiału, co można określić po typie mąki – od 1850 w górę, wtedy chleb można uznać za razowy czy pełnoziarnisty. Mąka razowa ma więcej składników odżywczych takich jak magnez. Jest również bogata w błonnik, który wspomaga prawidłową perystaltykę jelit, daje uczucie sytości, spowalnia wchłanianie glukozy, ogranicza absorpcję triglicerydów, a także, dzięki zawartym w nim beta-glukanom, obniża stężenie cholesterolu LDL i trigliceryrów w surowicy krwi. Dla zwiększenia walorów smakowych chleb razowy może być wzbogacany ziarnami słonecznika, dyni, maku, sezamu, kminku, czarnuszki siemienia lnianego i innych. Jeśli lubimy smak tych ziaren i nie ma przeciwwskazań by je jeść, warto jest sięgnąć po taki chleb. Nasiona zwierają błonnik, wiele składników mineralnych oraz wysoce korzystne nienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne do utrzymania prawidłowego stężenia cholesterolu we krwi.
Chleb razowy czy na zakwasie?
W sklepach i piekarniach jest szeroki wybór pieczywa na drożdżach, drożdżach i zakwasie lub na samym zakwasie. Chleb na zakwasie wzrasta w procesie fermentacji przeprowadzanej przez bakterie kwasu mlekowego, a chleb drożdżowy dzięki drożdżom. Jednak obecnie wiele piekarni zastępuje zakwas drożdżami, aby przyspieszyć proces produkcji. Jednak warto poszukać piekarni, która ma w swoim asortymencie chleby na zakwasie, gdyż jest on po prostu zdrowszy. Swoje właściwości zawdzięcza głównie bakteriom kwasu mlekowego. Są zbawienne po antybiotykoterapii – pomagają na nowo zasiedlić układ pokarmowy florą bakteryjną. Kwas mlekowy również hamuje rozrost niepożądanej flory, która może przyczyniać się do wielu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ponadto chleb na zakwasie ma niższy indeks glikemiczny, co jest istotne przy wyborze pieczywa przez diabetyków.
Paczkowane pieczywo. Czy gorsze niż te z piekarni?
Przy wyborze pieczywa należy również unikać pewnych substancji. Jeśli kupujemy paczkowane pieczywo – sprawdźmy etykietę. Jeśli kupujemy w piekarni możemy o skład spytać sprzedawcę, a on ma obowiązek udzielić nam wyczerpujących informacji o składzie danego produktu. Możemy poprosić o listę składników i sami ją przeanalizować. Jeśli w liście składników znajduje się jakiekolwiek oznaczenie typu E, najlepiej będzie, jeśli zrezygnujemy z zakupu. W pieczywie nie powinien znaleźć się ekstrakt słodowy, znany także jako słód lub ekstrakt jęczmienny. Nadaje pieczywu walory smakowo zapachowe, a także barwi je, przez co wypiek wygląda na razowy, a zapewne taki nie jest. Wszelkie słody to tak naprawdę cukier. Unikajmy karmelu (E150), który jest zwykle używany do barwienia pieczywa na ciemniejszy kolor. Nie kupujmy chleba, w którego składzie jest wyszczególniony błonnik jabłkowy lub ziemniaczany, ponieważ są to wypełniacze chłonące wodę i tłuszcz, mające na celu poprawienie atrakcyjności konsumenckiej. Bardzo często zdarza się, że paczkowane pieczywo jest lepsze niż te sprzedawane w piekarniach jako razowe. Kieruj się składem!
Podsumowując, prawdziwy chleb razowy to mąka razowa/pełnoziarnista (lub oznaczona typami, wtedy powyżej 1850), woda, sól, zakwas lub drożdże.
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga
mgr Kamila Dyndor
FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice