Jak powstaje efekt jojo?
Jak powstaje efekt jojo? Czym jest efekt jojo? Efekt jojo to ponowne przybranie na wadze po diecie odchudzającej. Bardzo często masa ciała jest większa niż przed odchudzaniem. Jest to proces cykliczny. Naprzemienne chudnięcie oraz tycie nie jest korzystne dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. O efekcie jojo mówi się, gdy w ciągu 5 miesięcy masa ciała przekracza 10% wagi, która została osiągnięta podczas procesu chudnięcia. Według badań dopiero po 5 latach osoba na diecie odchudzającej może przestać się obawiać o ponowne przybranie na masie ciała.
W większości przypadków efekt jojo pojawia się przez powrót do starych nawyków żywieniowych oraz poprzez duże zwiększenie ilości kalorii w diecie. Szybkie chudnięcie, wykluczenie różnych grup produktów z diety czy głodówki powodują, że organizm spala masę mięśniową, a nie tłuszczową. Ciało przygotowuje się do następnych głodówek, czy deficytu kalorycznego. Dochodzi także do spowolnienia metabolizmu. W ten sposób zmniejszamy sobie zapotrzebowanie energetycze (bo spala mięśnie, któe potrzebuują kalorii, a zostawiamy tłuszcz, który ich nie potrzebuje). Mając mniejsze zapotrzebowanie niż wcześniej dużo łatwiej jest nam wejść w nadwyżkę kaloryczną.
Jak powstaje efekt jojo?
Efekt jojo jest również warunkowany przez emocję związane z jedzeniem. Podczas stresujących sytuacji bardzo często podjada się i „zajada” problem. Kiedy uda nam się schudnąć, mamy tendencję do wynagradzania tego ulubionym smakołykiem. Badania ze szwedzkiego uniwersytetu medycznego wykazały, że masa ciała, którą mieliśmy w dzieciństwie determinuje naszą masę ciała w życiu dorosłym. We wczesnym dzieciństwie zostaje ustalona liczba komórek tłuszczowych. W późniejszych latach nie da się jej zredukować. Podczas odchudzania komórki tłuszczowe zmieniają swoją wielkość, a nie liczbę. Gdy porzucimy dietę zaczynają ponownie zwiększać swoją objętość. Następnie osiągają punkt krytyczny i powstają nowe komórki, których nie da się spalić.
Istnieje wiele sposobów, aby uniknąć efektu jojo. Po diecie odchudzającej należy powstrzymywać się od szybkiego powrotu do zjadania dużych ilości pożywienia. Należy stopniowo i z rozwagą wprowadzać nowe produkty, które wcześniej były niedozwolone lub dozwolone w małych ilościach. Należy spożywać regularne, pełnowartościowe posiłki. Kaloryczność należy zwiększać powoli. Ćwiczenia 2-3 razy w tygodniu pozwolą uniknąć efektu jojo. Nie muszą to być trudne ćwiczenia, czy bardzo męczące. Liczy się ruch.
Natomiast jeżeli, ktoś w trakcie diety diet ćwiczył i nagle porzuca swoją aktywność lepiej niech nie zwiększa kaloryczności. Już sama rezygnacja z ćwiczeń sprawi, że będzie spożywać więcej w porownaniu do poprzeniego zapotrzebowania.
Podsumowując, efektu jojo da się uniknąć. Trzeba trzymać się zasad i nie przesadzać zaraz po zakończeniu diety odchudzającej. Schudnąć po ponownym przybraniu na masie jest o wiele trudniej, dlatego warto zastosować się do powyższych poleceń. Wszystko będzie trwało dłużej, za to efekty odchudzania będziemy mogli podziwiać przez lata. Należy pamiętać o niezwiększaniu drastycznie liczby kalorii. To pierwszy krok do ochrony przed efektem jojo. Wysiłek fizyczny również jest pomocny, nie tylko powstrzyma przybranie na masie, ale także zbuduje nam mięśnie i ładną sylwetkę.
Artykuł opracowany przez praktykantkę: Martę Słomiak
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga
mgr Kamila Dyndor
FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice