Grzyby Mun – co to takiego?
Czy można zaliczyć grzyby Mun do superfoods?
Co to jest? Grzyby Mun są to suszone, karbowane grzyby o charakterystycznym szaro-czarnym kolorze. Coraz częściej możemy je spotkać w naszych sklepach. Są stosowane do potraw kuchni azjatyckiej, w szczególności chińskiej. Nazywane bywają grzybami drzewnymi, ponieważ rosną na próchniejących kłodach drzewach. Porastają one na pniach czarnego bzu, wierzby, akacji oraz buków. Posiadają kilka nazw takich jak Chińskie Smardze lub Uszok bzowy. Można je spotkać w całości lub pokrojonego suszu. Są duże, cienkie i elastyczne. Największy wysyp tych grzybów przypada na wiosnę.
Grzyby Mun – właściwości lecznicze
Produkt znany od wieków. Wykazuje właściwości zdrowotne. Jest bardzo rozpowszechniona jego produkcja. Produkcja roczna to około pół miliona ton. W Państwie Środka uważa się, że ich systematyczne spożywanie poprawia kondycje organizmu. Działa łagodząco na kaszel oraz ułatwia oddychanie w wszelkich chorobach płuc oraz przeziębieniach. We współczesnych badaniach wykazano, że zmniejsza krzepliwość krwi oraz usprawnia jej przepływ. Prawdopodobnie ta cecha powoduje, że w Chinach jest niska zachorowalność na choroby wieńcowe. Regularne spożywanie tych grzybów wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i zmniejsza ciśnienie krwi. Na nadciśnienie i hemoroidy najlepiej stosować samodzielnie przygotowany wywar z grzybów mun, cukru i miodu. Wykazano również, że grzyby mun łagodzą bóle zębów, krwawienia hemoroidów, bóle serca czy brzucha. Mają zastosowanie również w kosmetyce, ponieważ działają regeneracyjnie na skórę i włosy. Grzyby te również pochłaniają wolne rodniki, przez co zwalniają proces starzenia się. Grzyby mun zawierają cenne związki i minerały takie jak: białko, potas, wapń,, magnez, fosfor, sód i krzem. Są niskokaloryczne oraz zawierają mało węglowodanów i cukrów.
Grzyby Mun – jak spożywać?
Przed spożyciem należy je kilkakrotnie namoczyć, powiększają one swoją objętość nawet pięciokrotnie. Można je stosować do potraw smażonych, gotowanych czy farszów, ale również do popularnych sajgonek. Grzyby te nie posiadają wyraźnego smaku, po dodaniu soli oraz pieprzu stają się wyśmienite. Posiadają ciekawą właściwość, która polega na pochłanianiu smaków innych składników potrawy.
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga
Dietetyk Katowice