Dietetyk radzi: Dieta Montignaca

Dieta Montignaca

Dietetyk radzi: Dieta Montignaca

Dieta Montignaca

Dieta Montignaca to jeden z wielu planów żywieniowych, który zakłada, że przyczyną tycia są węglowodany. Jednakże w porównaniu do innych diet ta uwzględnia wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Można zatem przyjąć, że jest ona bezpieczna dla zdrowia i życia. Kluczem do sukcesu w przypadku Diety Montignaca jest odpowiednie łączenie węglowodanów, białek oraz tłuszczy, a także spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym.

Dieta Montignaca

Prezentowany plan żywieniowy nie wymaga liczenia kalorii. W czasie trwania diety powinniśmy jeść tyle, aby zaspokoić głód. Ważne jest, aby wyeliminować z diety wszystkie produkty zakazane, a więc produkty o wysokim indeksie glikemicznym (powyżej 50): ziemniaki, biała mąkę, kukurydzę, biały ryż, białe pieczywo, cukier i słodycze, miód, banany, suszone owoce, frytki i produkty wysoko przetworzone, piwo i alkohol. Należy pamiętać, że indeks glikemiczny zależny jest nie tylko od rodzaju produktu, ale również sposobu jego przyrządzenia. Przykładowo, surowa marchewka ma IG 16, zaś gotowana 47.  Mimo tak dużej eliminacji produktowej, istnieje sporo innych rzeczy, które możemy spożywać w dowolnej ilości: wszelkiego rodzaju warzywa, świeże owoce, rośliny strączkowe, w tym ciecierzycę, soczewicę, groch i fasole, nasiona oraz zboża, w tym brązowy ryż, orzechy, jęczmień, a także jogurt naturalny, gorzką czekoladę, grzyby, mleko, tofu. Ważne, aby ich indeks glikemiczny nie przekraczał 35.

Dieta Montignaca

Ważną kwestią jest również odpowiednie łączenie makroskładników. Węglowodany o niskim IG należy spożywać z białkami, owoców nie wolno spożywać z białkami i tłuszczami (najlepiej jeść na czczo), tłuszcze można jeść natomiast zarówno z węglowodanami jak i białkami. Przerwy między posiłkami powinny wynosić co najmniej 3 godziny, zaś po ostatni posiłek należy sięgnąć najpóźniej 3 – 4 godziny przed snem.

Plusy diety Montignaca

Spożywanie minimum trzech posiłków dziennie, niepomijanie żadnego z posiłków

Wybieranie pokarmów, które powodują możliwie najniższe stężenie cukru we krwi, unikanie tych o indeksie glikemicznym wyższym niż 50

Wysoka zawartość błonnika pokarmowego

Unikanie nasyconych kwasów tłuszczowych znajdujących się w wędlinach, maśle, smalcu, tłustych produktach mlecznych. Dopuszczalne tłuszcze to te znajdujące się jajkach, drobiu, oliwa z oliwek, tłuste ryby

Spożywanie produktów jak najmniej przetworzonych jak np. makarony z mąki pełnej, chleb pełnoziarnisty.

Unikanie cukru (glukozy – o wysokim IG) oraz produktów zawierających cukier

Dieta nie wymaga liczenia kalorii, jesz tyle, ile chcesz zalecanych produktów. W pierwszym etapie do 35 IG a w następnym do 50. Niektóre produkty odpadają z jadłospisu: ziemniaki gotowane, chleb, bardzo słodkie owoce itd.

Pozwala schudnąć bez uczucia głodu i niedoborów pokarmowych

Minusy diety Montignaca

Wymaga dobrej znajomości indeksu glikemicznego i zawartości cukru w produktach spożywczych.

Wymaga czasu.

 

 

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

 

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA