Dieta według grupy krwi: prawda czy mit?
Stosowanie określonego planu żywieniowego zgodnie z grupą krwi to zagadnienie, które już od dłuższego czasu budzi wiele kontrowersji. Czy dieta według grupy krwi to prawda czy mit?
Po pierwsze większość naukowców uważa, że to mit, a ograniczenie spożywania pewnej grupy produktów może mieć negatywne skutki dla organizmu. Z drugiej jednak strony pojawiają się pozytywne opinie, a dietę głównie propaguje m.in. Peter D’Adamo. Jego zdaniem dieta dobrana do grupy krwi przynosi szybsze efekty w redukcji tkanki tłuszczowej oraz ma działanie kardioprotekcyjne. Nie ma co ukrywać, że zainteresowanie dietą nadal jest bardzo duże. Głównie dlatego, że grupa krwi to coś co nas odróżnia. Zatem wydaję się, że powinniśmy jeść inaczej w zależności od swojej grupy krwi.
Dieta według grupy krwi: prawda czy mit?
Najpierw przyjrzyjmy się jakie są jej zasady. Wtedy zrozumiemy na czym polega indywidualizacja zaleceń. Założenie jest takie, że nasza grupa krwi predysponuje nas do trawienia określonych pokarmów.
U człowieka wyróżniamy cztery grupy krwi: AB, A, B oraz 0, a więc mamy do czynienia z czterema różnymi dietami:
Dieta dla grupy krwi AB
Zalecane produkty do spożycia: ryby oraz owoce morza i zielone warzywa (przyspieszają metabolizm), produkty mleczne (regulują poziom insuliny), ananas (wspomaga perystaltykę jelit). Produkty niewskazane: czerwone mięso, fasola, kukurydza, gryka oraz pszenica.
Zatem dieta dla tej grupy powinna opierać się na rybach, chudym drobiowym mięsie, z dodatkiem nabiału i zielonych warzywa. Natomiast należy unikać czerwonego mięsa, produktów na bazie pszenicy (np. białe pieczywo, bułki).
Z kolei dla grupy krwi 0
Zalecane produkty do spożycia: ryby, owoce morza, sól jodowana, czerwone mięso, kapusta włoska, szpinak, brokuły, czerwona papryka, banany. Produkty niewskazane: ziemniaki, kalafior, pestki słonecznika oraz piwo. Produkty niewskazane w tej grupie to głównie pewne rodzaje warzyw, orzechów.
Dalej grupa krwi A
Zalecane produkty do spożycia: oliwa, warzywa, ananasy, wiśnie oraz śliwki. Produkty niewskazane: mięso, nabiał, ryby, krewetki, papryka, napoje gazowane oraz piwo. Zatem dieta ta uwzględnia przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego, więc jej stosowanie wymaga konsultacji z dietetykiem bądź lekarzem pierwszego kontaktu. Samodzielna eliminacja tylu grup produktów może zakończyć się niedoborami.
A na koniec grupa krwi B
Zalecane produkty do spożycia: mięso, niskotłuszczowe produkty mleczne oraz jaja, zielone warzywa, herbata z lukrecji. Produkty niewskazane: pomidory i wszystko co zawiera je w składzie, gryka, pszenica, rośliny strączkowe, ziarno sezamu, orzeszki ziemne.
Minusem stosowania diety wg grupy krwi jest to, że każda wskazana wyżej dieta charakteryzuje się dużymi niedoborami określonych witamin i minerałów. Chociaż plan żywieniowy dla grupy krwi A wydaje się najbardziej restrykcyjny, w każdym przypadku eliminujemy grupy produktów, które mogą prowadzić do powstania niedoborów.
A co na to badania naukowe?
W 2013 roku naukowcy z uniwersytetu w Toronto zdecydowali się przeprowadzić analizę mającą na celu ustalenie, czy pomiędzy grupą krwi a możliwościami trawiennymi istnieje jakaś zależność. Badanie naukowe objęło 1 455 uczestników o różnych grupach krwi. Nie wykazano żadnej korelacji.
Mimo, że dieta wydaje się mieć logiczne uzasadnienie, bo jednak grupy krwi to coś co nas różni i wydaje się być zindywidualizowane to skuteczność diety wg grupy krwi nie została potwierdzona w żadnych wiarygodnych badaniach.
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga
mgr Kamila Dyndor
FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice