Dieta w refluksie żołądkowo-przełykowym
W dzisiejszych czasach refluks żołądkowo-przełykowy należy do grupy najczęściej rozpoznawanych schorzeń. Choroba ta charakteryzuje się zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku, powodując dolegliwości jak i bezpośrednio uszkodzenia tkanek wyścielających przełyk.
Długotrwałe narażanie błony śluzowej przełyku na działanie kwaśnych treści żołądkowych może w konsekwencji powodować zapalenie przełyku, które jest częstym powikłaniem refluksu.
Choroba ta może być spowodowana nieprawidłową czynnością motoryczną dolnego zwieracza przełyku lub obniżonym ciśnieniem w dolnym zwieraczu przełyku.
Klasycznymi objawami tego schorzenia są:
- kwaśne odbijania
- uczucie zgagi
- bolesne przełykanie
- ból w nadbrzuszu
- nudności
- wymioty
U wielu chorych konieczne jest włącznie leczenia farmakologicznego, jednakże w osiągnięciu pełnego powrotu do zdrowia niezbędne jest również leczenie zachowawcze, polegające na zmianie stylu życia i stosowaniu diety eliminującej objawy.
Dieta w refluksie żołądkowo-przełykowym
Istotnym czynnikiem diety stosowanej przy refluksie żołądkowo-przełykowym jest wykluczenie produktów pobudzających wydzielanie soku żołądkowego oraz drażniących błonę śluzową przełyku i żołądka w sposób mechaniczny, termiczny czy chemiczny.
Chory powinien spożywać dziennie 5-6 posiłków o temperaturze pokojowej oraz niewielkiej objętości.
Z diety należy bezwzględnie wykluczyć owoce i soki cytrusowe, sok pomidorowy, potrawy ostre i kwaśne, warzywa cebulowe, kawę, alkohol, czekoladę, kakao, miętę, proszek do pieczenia ciast, kostki bulionowe, przyprawy do zup, sosy z glutaminianem sodu oraz esencjonalne wywary z kości mięsa jak i grzybów.
Ograniczeniu powinny również ulec potrawy tłuste, gdyż wywierają negatywny wpływ na motorykę żołądka, co nasila cofanie się treści do przełyku.
Dieta w refluksie żołądkowo-przełykowym
Pozytywne działanie na objawy refluksu żołądkowo-przełykowego wykazuje wypicie w ciągu dnia szklanki mleka, gdyż neutralizuje ono kwaśną zawartość treści zalegających w przełyku lub szklanki wody ponieważ oczyszcza ona przełyk z kwasu solnego.
Produkty, które nie są wykluczone w diecie najlepiej stosować do przygotowywania potraw w postaci gotowanej z dodatkiem niewielkiej ilości tłuszczu na zimno.
Zaleca się, aby ostatni posiłek został spożyty 3-4 godziny przed snem.
Powyższe zalecenia zastosowane u osób cierpiących na refluks żołądkowo-przełykowy warunkują prawidłowy powrót chorego do zdrowia oraz stanowią podstawy prewencji tej choroby.
Dietetyk Katowice