Dieta w kamicy pęcherzyka żółciowego

Dieta w kamicy pęcherzyka żółciowego

Dieta w kamicy pęcherzyka żółciowego

Dieta w kamicy pęcherzyka żółciowego

 

Dzisiejszym tematem będzie dieta w kamicy pęcherzyka żółciowego. Kamica pęcherzyka żółciowego (kamica żółciowa) to stan, w którym w pęcherzyku żółciowym znajdują się złogi zbudowane z substancji chemicznych obecnych w żółci. W prawidłowych warunkach takie substancje są rozpuszczane i usuwane do przewodu pokarmowego. Natomiast w momencie kiedy żółć jest zbyt gęsta dochodzi do nagromadzenia się takich substancji. Kamienie żółciowe zbudowane są najczęściej z cholesterolu, barwników żółciowych, jonów np. wapnia i białek.

 

Dieta w kamicy pęcherzyka żółciowego

 

Po pierwsze do czynników ryzyka pojawienia się kamicy żółciowej należą: starszy wiek, płeć żeńska, liczne ciąże, predyspozycje genetyczne, cukrzyca, mukowiscydoza, otyłość, hiperlipidemie.

Po drugie długotrwałe błędy żywieniowe również mogą przyczyniać się do powstania kamicy żółciowej.

Do takich błędów zaliczane są:

  • spożywanie nadmiernej ilości cukru
  • mała ilość błonnika pokarmowego w diecie
  • nadmiar tłuszczów zwierzęcych,
  • nieregularne spożywanie posiłków.

Jednak w niektórych przypadkach choroba może przebiegać bezobjawowo do chwili ataku kolki żółciowej wywołanej stresem czy wysiłkiem. Lecz gdy pojawiają się objawy to są to najczęściej ataki bólu, wymioty, silne wzdęcia, zaparcia.

 

Dieta w kamicy pęcherzyka żółciowego

 

Zalecaną dietą w przypadku kamicy żółciowej jest dieta łatwo strawna z ograniczeniem tłuszczu.

W przypadku pacjentów, u których choroba przebiega bezobjawowo należy dodatkowo wzbogacić ich dietę o błonnik pokarmowy, ponieważ takie postępowanie będzie skutkowało zmniejszeniem soli żółciowych powstających w jelitach oraz zwiększy się produkcja substancji rozpuszczających złogi cholesterolu. W imię tego należy do surówek z warzyw i owoców dodawać otręby, kiełki, zarodki pszenne. Produkty należy spożywać świeże, nieprzechowywane.

 

Należy jeść regularnie, 5 niewielkich posiłków dziennie, o stałych porach. Dodatkowo należy unikać potraw smażonych, tłustych oraz pikantnych. Dieta powinna być bogata w źródła witaminy D, E oraz beta- karoten. Ograniczeniu podlegają przede wszystkim produkty obfitujące w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol. Zalicza się tu tłuste wędliny (baleron, wędliny z widocznym tłuszczem) i mięsa, wędliny podrobowe (pasztet, pasztetowa, salceson, kaszanka), tłuste sery żółte, sery pleśniowe, serki topione, serki typu fromage.
Z diety należy całkowicie wyeliminować: smalec, słoninę czy boczek.

 

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

 

 

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA