Dieta przed kolonoskopią
Dieta przed kolonoskopią ma kluczowe znaczenie by umożliwić ocenę błony śluzowej jelita.
Kolonoskopia uznawana jest za badanie nieprzyjemne, jednak ma ogromne znaczenie diagnostyczne. Dlatego warto się do niego dobrze przygotować, aby nie musieć go powtarzać z powodu stosowania złej diety.
Badanie te umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego. W trakcie kolonoskopii do dolnego odcinka przewodu pokarmowego, przez odbytnicę pacjenta wprowadza się kolonoskop. Jest to elastyczna rurka zakończona kamerą, dzięki której lekarz może dokładnie obejrzeć błonę śluzową jelita grubego. Kolonoskop ma także możliwość wykonania drobnych zabiegów w świetle jelita, w tym na przykład pobranie wycinka jelita, zatamowanie krwawienia z przewodu pokarmowego oraz usunięcia polipów.
Dieta przed kolonoskopią: wskazania do badania
Kolonoskopia to bardzo ważne badanie profilaktyczne. Wykonanie badania zaleca się osobom po 50. roku życia i powtarzanie jej co 5-10 lat, jeżeli dotychczas nie wykryto żadnych nieprawidłowości. Inne postępowanie jest uosób, których bliscy chorowali na raka jelita grubego. Oni powinni zgłosić się na badanie po ukończeniu 40. lat. Również pacjenci należący do grupy ryzyka powinni zgłosić się po ukończeniu 40 roku życia. Mowa tu o:
- osach cierpiących na zespół polipowatości jelita grubego
- osobach, w rodzinach których występowały nowotwory jelita grubego
- osób chorujących na choroby zapalne jelit
Wskazaniem do wykonania tego badania są także różne dolegliwości:
- nawracające biegunki
- zaparcia
- krwawienie z odbytu
- nawracające skurczowe bóle brzucha
- zdiagnozowana anemia.
Do badania całe jelito powinno być dokładnie oczyszczone z resztek pokarmowych, dlatego konieczne jest przestrzeganie zaleceń ogólnych oraz schematu przygotowania jelita. Wszystko po to, aby możliwa była ocena wnętrza jelita. Dlatego kluczowe znaczenia ma dieta przed kolonoskopią.
W tym celu należy zastosować odpowiedni schemat żywienia i to z dużym wyprzedzeniem. Pamiętaj, że jeżeli ocena stanu jelita nie będzie możliwa ze względu na pozostałe resztki pokarmowe to badanie będzie trzeba powtórzyć.
Dieta przed kolonoskopią: krok po kroku
Dieta przed kolonoskopią polega na wykluczeniu substancji, które mogą wpłynąć ujemnie na wyniki badania lub fałszować ich obraz.
Na minimum 5 dni przed badaniem wyeliminuj z diety wszystkie owoce pestkowe oraz ziarna. Owoce pestkowe to np: maliny, truskawki, kiwi, winogrono. Chodzi o te drobne pesteczki, zazwyczaj czarne. One potrafią bardzo długo zalegać w jelitach. Ziarna to przede wszystkim te drobne, na przykład mak, sezam. W tej chwili bardzo modne są nasiona chia, je też należy wykluczyć.Pamiętaj o posiłkach, które mogą składać się z tych produktów np. jedząc kanapki zwróć uwagę czy chleb zawiera ziarna. Jeżeli do tej pory by załagodzić dolegliwości jelitowe piłeś napar z siemienia lnianego również musisz z niego zrezygnować. Bardzo dobrze zamienić chociaż część stałych posiłków na te w formie półpłynnej lub płynnej. Świetnie sprawdzą się zupy mleczne (pamiętaj, że muesli zawiera pestki, ziarna), zupy warzywne.
Dzień przed badaniem możesz zjeść jedynie lekkie śniadanie. Co to jest lekkie śniadanie? Jest to śniadanie bez mleka, bez surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych. Warzywa i owoce ze względu na zwartość błonnika są trawiona dłużej. Z kolei napoje gazowana zagazują jelita. Inne napoje można pić w dowolnej ilości. Oczywiście nie należy spożywać także alkoholu.
Po śniadaniu, aż do badania, możesz przyjmować wyłącznie same płyny, najlepiej jak będzie to woda. Ale może pojawić się też słaba herbata bez cukru i słodzików.
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga
mgr Kamila Dyndor
FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice