Dieta na kwarantannie
Od ponad miesiąca w Polsce obowiązuje stan epidemiczny, więc dobrze poruszyć temat jak powinna wyglądać dieta na kwarantannie. Dla wielu z nas jest to okres takiego zawieszenia. Powinniśmy pozostawać w domach. A do tego część osób czasowo nie pracuje lub musiała zawiesić swoje aktywności i ulubione zajęcia. Nie zawieszaj jednak diety. Nie wiadomo jak długo potrwa jeszcze taki stan. Jednak w końcu kwarantanna minie, a kilogramy które podczas niej zabrałaś – zostaną!
Dodatkowo wszystkie te ograniczenia mogą odbić się na naszej kondycji psychicznej. A stąd już o krok o zajadanie stresu.
Dieta na kwarantannie: aktywność fizyczna
Po pierwsze, należy przeanalizować swoją aktywność fizyczną i zapotrzebowanie. Jeżeli nie pracujesz bądź pracujesz zdalnie, siedząc przed komputerem, a do tego nie ćwiczysz to twoje zapotrzebowanie na pewno się zmieniło. Być może ta ilość kalorii przy której kiedyś chudłaś jest teraz twoim docelowym zapotrzebowaniem by nie przytyć.
Stąd masz dwa wyjścia:
- pierwsza opcja to przeliczyć i zmniejszyć ilość spożywanych kalorii, jeżeli potrafisz/chcesz je liczyć
- druga opcja to zwiększyć aktywność fizyczną by móc dalej jeść tyle samo
Tak, wiem, że trzeba ograniczać wyjścia z domu, ale co stoi na przeszkodzie by ćwiczyć w domu? Dla chcącego nic trudnego. Od zawsze filmików, planów treningowych było pełno na YouTube. W tej chwili jest jeszcze lepiej! Prawie każda siłownia prowadzi streamy z treningami. Trenerzy personalni też często udostępniają treningi. Wystarczy tylko podnieść się z kanapy. Do wyboru jest wszystko: joga, pilates, intensywniejsze treningu typu tabata czy hiit, a nawet treningi siłowe z wykorzystaniem domowych sprzętów. Wybierz coś dla siebie i pamiętaj, że lepiej robić cokolwiek niż nic!
Dieta na kwarantannie
Jeżeli nie jesteś zwolennikiem liczenia kalorii zastosuj się do paru zasad:
- nie kupuj słodyczy, jeśli nie będzie ich w domu to nie będziesz podjadać. To takie proste! To głównie słodycze sprawiają, że bardzo łatwo przekraczamy swoje zapotrzebowanie kaloryczne i chętnie po nie sięgamy siedząc w domu.
- ogranicz spożycie tłuszczów, nawet tych zdrowych! Chcesz zjeść masło orzechowe to zjedz łyżeczkę (to około 100 kcal), nie pół słoika. Jesz orzechy? Zjedz garść (około 200 kcal), a nie całe opakowanie. Są to zdrowe, ale kaloryczne przekąski, dlatego na nie też trzeba uważać. Nie tylko na boczek, sosy, sery pleśniowe, które ogólnie uchodzą za produkty kaloryczne.
- stosuj zasady prawidłowego bilansowania posiłku. 1/4 to białko (mięso, ryba, nabiał, strączki, tofu), kolejna 1/4 to dodatek węglowodanowy (pełnoziarniste kasze/ryże/makarony), a pozostałą 1/2 powinny stanowić warzywa. Dodaj do tego małą ilość źródła tłuszczów np. łyżeczkę oliwy.
- znajdź sposób na zajadanie stresu. Pomyśl co cię stresuje i czy jesteś w stanie nad tym zapanować, zmienić coś. Jeżeli możesz to działaj. Działania sprawiają, że czujesz się pewniej mając coś pod kontrolą i czujesz spokój. Jeżeli nie masz na to wpływu, znajdź inny sposób na relaks i radzenie sobie z emocjami. Jeśli potrzebujesz się wyciszyć może dobrze sprawdzi się joga albo relaksująca kąpiel ze świecami i muzyką? Jeśli wręcz przeciwnie, chcesz gdzieś wypuścić emocje to może trening siłowy? Wolisz bardziej ekspresyjnie? Potańcz, śpiewaj! To naprawdę poprawia samopoczucie. A sama najlepiej wiesz, co sprawi, że poczujesz się lepiej.
- regularność. Staraj się żyć jak wcześniej. Śpij tak jakbyś pracował normalnie. Posiłki jedz regularnie, ponieważ im bardziej regularny tryb życia będziesz prowadzić to tym mniejsza będzie chęć na słodycze.
Świadomość, że dobrze wykorzystałaś miniony dzień jest najlepszym lekarstwem na stres!
Działaj online!
Jeśli boisz się, że samemu samemu sobie nie poradzisz albo nie wiesz ile spożywać kalorii.
Jeśli nie panujesz nad swoim menu czy kupujesz na zapas i potem podjadasz.
Pamiętaj, że możemy działać online. Możesz otrzymać jadłospis i być w stałym kontakcie, aby korzystnie wykorzystać ten czas.
Podsumowując warto spojrzeć pozytywnie!
Kwarantanna ma też swoje plusy. Przykładowo, jeśli nie musisz dojeżdżać do pracy to masz np. godzinę więcej czasu niż zwykle. Zatem wykorzystaj to np. na ćwiczenia albo na przygotowanie posiłków, na które zawsze brakowało ci dnia .
Zapraszam do współpracy online. Wykorzystaj efektywnie ten czas!
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga
mgr Kamila Dyndor
FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice