Czy owoce można jeść w dowolnych ilościach? 

Czy owoce można jeść w dowolnych ilościach? 

Czy owoce można jeść w dowolnych ilościach? 

Czy owoce można jeść w dowolnych ilościach? 

Czy owoce można jeść w dowolnych ilościach? Od najmłodszych lat słyszymy, że owoce są zdrowe i mamy ich dużo jeść. Każdy rodzic stara się wprowadzić do diety jabłko czy truskawki. Czy zawsze jest to dobry pomysł? 

 

Każdy owoc to źródło węglowodanów, czyli fruktozy, sacharozy i glukozy.  Posiadają także niewielkie ilości białka i tłuszczów. Znajduje się w nich również woda, błonnik pokarmowy i związki aktywne na przykład flawonoidy, antocyjany. Każdy owoc różni się zawartością tych składników. Owoce mają świetny wpływ na organizm, między innymi zmniejszają ryzyko wystąpienia udaru, cukrzycy typu 2, mają wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, zmniejszają ryzyko powstania chorób sercowo-naczyniowych, niektóre są prebiotykami i odżywiają naszą mikroflorę jelitową czy mają wpływ na zmniejszenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL. 

Czy owoce można jeść w dowolnych ilościach? 

Dziennie powinniśmy zjadać 5-6 porcji owoców i warzyw. Różnica jest taka, że warzywa są zazwyczaj mniej kaloryczne. Należy patrzeć, co mamy zamiar jeść. Jeśli wybierzemy bardzo słodkie owoce typu winogrona, jabłka, brzoskwinie czy melony powinniśmy ograniczyć się nawet do 3 porcji dziennie, a nie zalecanych 5. Nie powinniśmy przekraczać zalecanej ilości cukrów prostych. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia cukry proste nie powinny przekraczać 10% energii. Jeśli w naszej diecie będzie za dużo owoców, może to doprowadzić do wahań poziomu glukozy we krwi, a w konsekwencji do przyrostu masy ciała czy problemów z cukrem. Na ilość zjadanych owoców powinny w szczególności uważać osoby z podwyższonym poziomem cukru we krwi i cukrzycy. A także osoby z alergiami pokarmowymi i chorzy na schorzenia układu pokarmowego oraz osoby z nadwagą i otyłością.

Aby strawić owoce, nasz organizm potrzebuje mniej energii niż w przypadku posiłków białkowych, tłuszczowych czy tych składających się z węglowodanów złożonych. Gdy zjemy jabłko, po 20–30 minutach trafia ono z żołądka do jelita, gdzie zaczyna się jego trawienie. To o tyle istotna informacja, że gdy zjemy ten sam owoc bezpośrednio po posiłku, nasz organizm nie zdąży przesunąć go do jelita. Dlatego zacznie kwaśnieć i fermentować w żołądku. Owoce warto łączyć z produktami, które nie zwalniają ich trawienia, za to pozwalają uniknąć szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi. Dobre połączenie z owocami stanowią: jogurty naturalne, kefiry naturalne, płatki zbożowe a przede wszystkim źródła „dobrych tłuszczów”, czyli orzechy, migdały, pestki dyni, słonecznika, siemię lniane czy awokado. 

Czy owoce można jeść w dowolnych ilościach? 

Podsumowując, owoce są zdrowe dla organizmu, jednak nie można przesadzać z ich spożywaniem. Wszystko w większych ilościach może prowadzić do niepożądanych skutków. Najlepiej zastosować się do maksymalnych 5 porcji dziennie, a w przypadku chorób wyżej wymienionych skontaktować z dietetykiem. 

Artykuł opracowany przez praktykantkę: Martę Słomiak

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA