Czy kawa rozpuszczalna jest szkodliwa?
Czy kawa rozpuszczalna jest szkodliwa? O ile kawę czarną uznaję się już za płyn, który należy do raczej zdrowych produktów, to w dalszym ciągu kawa rozpuszczalna budzi wiele kontrowersji. Często opisuje się ją jako „samą chemią” pozbawionych wszelkich właściwości charakterystycznych dla tradycyjnej kawy. Jednak czy te zarzuty wobec kawy rozpuszczalnej są słuszne? Czy faktycznie jest gorszej jakości niż zwykła kawa czarna? Wspomina się także o zawartości akrylamidu – związku kancerogennym. Czy kawa rozpuszczalna będzie gorszym wyborem?
Czym rzeczywiście jest kawa rozpuszczalna?
Kawa rozpuszczalna powstaje poprzez odwodnienie zwykłej kawy. Jest to wysuszony ekstrakt z kawy mielonej, który jest całkowicie rozpuszczalny w wodzie. Istnieją następujące metody: liofilizacja, suszenie rozpyłowe i aglomeryzacja. Liofilizacja polega na suszeniu w niskiej temperaturze (poniżej 0*C) i przy obniżonym ciśnieniu. Suszenie rozpyłowe polega na rozpyleniu ekstraktu kawy w strumieniu gorącego powietrza (200 – 300*C), pod ciśnieniem. Kawa uzyskana w ten sposób ma postać proszku. Aglomeryzowana kawa powstaje podobnie jak kawa suszona rozpyłowo, ale ma postać granulek.
Czy kawa rozpuszczalna jest szkodliwa?
W kawie znajduje się około 900 bioaktywnych związków. Badania wskazują, że kawa rozpuszczalna zawiera więcej tych związków i jest bardziej zasobna np. w związki fenolowe. Świadczyć o tym może to, że kwasy fenolowe odpowiadają za gorzki, cierpki smak – a ten zdecydowanie częściej towarzyszy kawie rozpuszczalnej niż mielonej. Kawa zawiera mnóstwo prozdrowotnych związków o działaniu antyoksydacyjnym. Kawa rozpuszczalna natomiast ma mniej związków, które podnoszą LDL. Kawa spożywana w liczba 3-4 filiżanek dziennie zmniejsza ryzyko śmierci ze wszystkich przyczyn o 17% oraz przyczyn sercowo-naczyniowych o 19% w porównaniu do unikania kawy. Spożycie kawy wiąże się też z o 18% niższym ryzykiem choroby nowotworowej.
Czy kawa rozpuszczalna jest szkodliwa?
Akrylamid w kawie – czy jest się czego bać?
Akrylamid uchodzi za najbardziej kontrowersyjny temat, jeśli chodzi o kawę rozpuszczalną. Kawa rozpuszczalna może mieć więcej akrylamidu, czyli związku o działaniu kancerogennych, neurotoksycznym i genotoksycznym, niż kawa czarna. Jak wiadomo dawka czyni truciznę. Dawki akrylamidu są prawdopobnie zbyt małe w kawie by zwiększać ryzyko rozwoju nowotworu. Co więcej regularna konsumpcja kawy wykazuje działania przeciwnowotworowe, dzięki obecności związkom antyoksydacyjnym (np. kwas chlorogenowy). Dużo bardziej powinniśmy zwrócić uwagę na ograniczenie nadmiernej konsumpcji chipsów, krakersów czy frytek, które są dużo bardziej zasobne w akrylamid i nie mają żadnych właściwości prozdrowotnych.
Podsumowując kawę rozpuszczalną możemy uznać za zdrową i bezpieczną. Zawiera szereg prozdrowotnych związków oraz właściwości. Z badań wynika, że niektóre związki występują w większej ilości niż w tradycyjnej czarnej kawie, dlatego że jest to produkt w formie koncentratu. Jeśli ktoś lubi kawę rozpuszczalną, odpowiada mu jej smak i sposób przygotowania, to nie ma powodów by z takiej kawy miał zrezygnować.
Artykuł opracowany przez praktykantkę: Karolina Misztela
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga
mgr Kamila Dyndor
FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice