Czy aspartam jest szkodliwy?

Czy aspartam jest szkodliwy

Czy aspartam jest szkodliwy?

Czy aspartam jest szkodliwy?

Czy aspartam jest szkodliwy? Aspartam to syntetyczny środek słodzący, bardzo często używany jako zamiennik cukru w produktach spożywczych. Znaleźć możemy go w gumach do żucia, jogurtach light, lodach, napojach, dżemach, w produktach dedykowanych sportowcom. Na 100g zawiera tylko 4 kilokalorie, a mimo to jest 200 razy słodszy od sacharozy. W organizmie człowieka ulega rozkładowi do kwasu asparaginowego, fenyloalaniny i metanolu. Dlatego osoby cierpiące na fenyloketonurię muszą się go wystrzegać ze względu na występowanie fenyloalaniny, której spożywać nie mogą.

Zgodnie z ustawodawstwem obowiązującym na terenie Unii Europejskiej żywność zawierająca aspartam powinna w liście składników posiadać numer E 951.

 

W 2006r. opublikowano wyniki badań prowadzonych w Bolonii, z których wynikało, że spożywanie aspartamu przez szczury przyczyniało się do występowania nowotworów. Jednak okazało się, że te kontrowersyjne badania były niedokładne. Po pierwsze zauważono takie zaniedbania jak: podawanie zbyt dużych dawkach aspartamu, co nie jest możliwe w naturalnych warunkach. Po drugie nie były znane też informacje związane z masą ciała tych zwierząt, a także informacje na temat posiłków. Oprócz tego dostrzeżono, że badanie, które miało wykazać związek stosowania tego słodzika w powstawaniu nowotworów miało nieprawidłowy przebieg.

Aspartam jest obecnie uznany za najlepiej zbadaną substancję chemiczną. Wykonano ponad 600 badań nad tym słodzikiem, a obecnie ponad 100 stowarzyszeń i organizacji uznało go za bezpieczny.

Czy aspartam jest szkodliwy?

Europejski Urząd do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w 2013r. opublikował projekt, w którym stwierdzono, że aspartam i produkty jego rozpadu nie stanowią zagrożenia dla bezpieczeństwa na obecnym poziomie ekspozycji. A dopuszczalne spożycie tego związku wynosi 40mg/kg masy ciała na dobę. Dla przykładu, aby osoba ważąca 80kg przekroczyła dzienne spożycie aspartamu musiałaby wypić ponad 5,5 litra Coli Zero. 5,5 litra czyli ponad 17 puszek jednego dnia!

„Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością i Polskie Towarzystwo Diabetologiczne potwierdzają bezpieczeństwo stosowania niskokalorycznych substancji słodzących w produktach żywnościowych. Do tego rekomendują zastępowanie nimi sacharozy przez osoby z rozpoznaniem nadwagi i otyłości, a szczególnie w sytuacji występowania zaburzeń gospodarki węglowodanowej (nieprawidłowej glikemii na czczo, nietolerancji glukozy i cukrzycy typu 2).

Podkreślono jednak również, że spożywanie produktów spożywczych, które praktycznie kilokalorii nie dostarczają, nie może być jedyną zmianą w naszym stylu życia.

Nie możemy również pozwalać, by na naszym stole pojawiały się tylko produkty, które zawierają zamienniki cukru w postaci substancji słodzących. W przypadku aspartamu objawami takiego przedawkowania są na przykład:

  • bóle głowy
  • wysypki
  • problemy ze snem
  • gorsze widzenie
  • problemy z oddychaniem
  • częste skurcze i drętwienie mięśni.

Podsumowując zdrowa dieta, czyli spożywanie warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, zdrowych tłuszczy, regularna aktywność fizyczna, sen, redukcja stresu to podstawa do zachowania zdrowia.

 

Artykuł opracowany przez praktykantkę: Karolinę Nachlik

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA