Cynk – właściwości, niedobór, źródła

Cynk – właściwości, niedobór, źródła

Cynk – właściwości, niedobór, źródła

Cynk to jeden z niezbędnych mikroelementów, który ma wpływ na wszystkie podstawowe procesy życiowe.

Minerał ten jest głównym katalitycznym składnikiem odżywczym organizmu, jest niezbędnym koenzymem (niebiałkowym składnikiem enzymu) w ponad 200 enzymach. Odpowiada za utrzymywanie i podwyższanie poziomu testosteronu oraz jest niezwykle istotny w procesie produkcji plemników.

Cynk ma wpływ na poziom cukru we krwi, jest on potrzebny do wytwarzania i wydzielania insuliny przez trzustkę, a jak wiemy insulina odpowiada za przemiany węglowodanów oraz tłuszczów w organizmie człowieka.

Pierwiastek ten jest niezbędny kobietom w okresie ciąży, jest on potrzebny do prawidłowego rozwoju oraz wzrostu płodu.

Cynk – właściwości, niedobór, źródła

Obniżone stężenie cynku u kobiet w ciąży może prowadzić do przedwczesnego porodu, małej wagi noworodków oraz innych problemów neurologicznych. Cynk wpływa również na nasz stan skóry, jest to spowodowane tym, że bierze on udział w syntezie białek, a także w innych procesach biologicznych.

Często jest używany w leczeniu trądziku, łuszczycy oraz przy gojeniu ran. Cynk uczestniczy w praktycznie każdym aspekcie działania układu immunologicznego tj. przy produkcji białych krwinek (limfocytów oraz limfocytów T), których zadaniem jest ochrona organizmu przed wirusami i bakteriami.

Poziom cynku ma istotny wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu, jego niedobór może sygnalizować brak koncentracji, trudności z uczeniem się, a nawet depresję.

 

Cynk – właściwości, niedobór, źródła

Cynk jest zalecany dla osób cierpiących na problemy ze wzrokiem, suplementowanie cynku wspomaga wykorzystanie glukozy w tkankach oka. Brak cynku w siatkówce może prowadzić również do zwyrodnienia plamki.

Niedobór cynku powoduje pogorszenie apetytu, spadek odporności, wypadanie włosów oraz problemy skórne.

Nadmiar powoduje zmniejszenie stężenia cholesterolu frakcji HDL, zaburzenie pracy serca, pogorszenie pracy enzymów trzustkowych oraz zwiększone ryzyko zachorowalności na infekcje.

 

Cynk – właściwości, niedobór, źródła

Największymi źródłami cynku są takie produkty jak: kakao, wątróbka, zarodki pszenne oraz pestki dyni.

Zalecane dziennie zapotrzebowanie na cynk wynosi 15-20 mg dla osób dorosłych, a najlepiej przyswajalnym źródłem cynku jest cynk w postaci 100% chelatu aminokwasowego, następnie cytrynian cynku, glukonian cynku i najsłabiej przyswajalny jest cynk organiczny.

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA