Chrom na odchudzanie. Tak czy nie?
Chrom na odchudzanie. Tak czy nie? Producenci wielu suplementów diety zawierających w swoim składzie formy chromu, takie jak np. pikolinian chromu, deklarują, że są one w stanie spowodować redukcję masy ciała. Wiele osób zastanawia się jednak nad bezpieczeństwem i efektywnością stosowania suplementacji chromem.
Chrom jest składnikiem mineralnym występującym w kilku formach. Nie wszystkie z nich są bezpieczne dla zdrowia ludzkiego – jedna groźna forma występuje w zanieczyszczeniach przemysłowych. Na szczęście bezpieczna postać chromu znajduje się naturalnie w wielu produktach spożywczych.
Dostarczanie chromu wraz z dietą jest istotne. Przede wszystkim jest on konieczny w procesie wpływu insuliny na tkanki oraz obniża stężenie cholesterolu we krwi. Niedobór chromu w organizmie może prowadzić do zaburzonej koordynacji ruchowej, zmniejszenia masy ciała, nerwowości, wahania nastroju, stanów lękowych, a nawet depresji.
Chrom na odchudzanie. Tak czy nie?
Głównym wyzwaniem większości ludzi starających się zredukować swoją masę ciała jest uczucie głodu i silne pragnienie jedzenia. Z tego względu poszukują i chętnie sięgają po środki, których producenci zapewniają o zmniejszeniu uczucia głodu. Absorpcja chromu dostarczanego z pożywienia, ma miejsce w jelitach i zachodzi jedynie w 0,4 – 2,5 % (1,2), jednak alternatywna forma chromu – pikolinian chromu wchłania się lepiej. Z tego powodu jest powszechnie stosowany w suplementach diety. Chociaż dostępne są ograniczone dowody, niektóre badania wskazują, że 600 – 1000 μg pikolinianu chromu dziennie może pomóc zmniejszyć głód, apetyt i napadowe objadanie się u niektórych osób. W oparciu o aktualne dowody pikolinian chromu nie jest skuteczny w wywoływaniu znaczącej utraty wagi u osób z nadwagą lub otyłością. Jest jeszcze mniej skuteczny u osób o normalnej wadze, nawet w połączeniu z ćwiczeniami.
Szkodliwość?
Nie określono poziomu spożycia chromu, po przekroczeniu którego wiadomo, że jest szkodliwy. Chociaż dostępne są ograniczone informacje, istnieją obawy, że chrom w formie pikolinianu może wywoływać negatywne skutki w organizmie. Ze względu na to w jaki sposób jest przetwarzany w organizmie, istnieje ryzyko powstania szkodliwych cząsteczek – rodników hydroksylowych. Mogą one uszkodzić materiał genetyczny oraz prowadzić do innych niepożądanych skutków.
Suplementy chromu mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, w tym beta- blokerami i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, jednak niekorzystne skutki, które można wyraźnie powiązać z nadmiarem chromu, są rzadkie. Może to częściowo wynikać z faktu, że wiele badań suplementów chromu nie wykazało, czy wystąpiły jakiekolwiek zdarzenia niepożądane.
Pikolinian chromu jest formą chromu bardzo powszechnie występującą w suplementach diety. Może być skuteczny w poprawie odpowiedzi organizmu na działanie insuliny lub obniżeniu poziomu glukozy we krwi u osób z cukrzycą. Co więcej, może pomóc zmniejszyć głód, apetyt i napadowe objadanie się. Jednak jak pokazują badania, nie jest skuteczny w wywoływaniu znaczącej utraty masy ciała.
Artykuł opracowany przez praktykantkę: Natalię Prokop
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga
mgr Kamila Dyndor
FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice