Jedzenie emocjonalne

Jedzenie emocjonalne

Jedzenie emocjonalne

Jedzenie emocjonalne

Jedzenie emocjonalne to coraz częściej pojawiający się problem. Odżywianie może być sposobem okazywania miłości i troski. Służy zaspokojeniu potrzeby bezpieczeństwa, pełni funkcję społeczno-kulturową. Niektórzy jedzenie traktują jako nagrodę, szczególnie często postępują tak rodzice, aby skłonić dziecko do pożądanego zachowania. Takie manipulowanie dostępnością jedzenia może mieć negatywne, długotrwałe konsekwencje, które wpływają na zaburzenia odżywiania w dorosłości.

Wyniki badań wykazują, że emocje mogą mieć wpływ na spożywanie pokarmów np. unikanie produktów węglowodanowych mogą powodować obniżenie nastroju. Stany emocjonalne oddziałują również na zachowanie żywieniowe, motywację do jedzenia, wybór żywości i tempo jedzenia. W szczególności stres i negatywne emocje przyczyniają się do ilości i jakości spożywanej żywności.

Wpływ negatywnych emocji na zachowania żywieniowe

Badania wykazują, że stres i negatywne emocje mogą przyczynić się do wzrostu apetytu (30% osób) , ale również zmniejszać łaknienie (48% osób).  Różnice w badaniach mogą być skutkiem braku uwzględnienia  intensywności emocji. Zwiększone spożycie pokarmów wiąże się z chęcią zajadania niepowodzeń w celu ,, nakarmienia uczuć”, gdzie często wybory żywieniowe są kierowane przez negatywne emocje. Takie zachowania często prowadzą do nadmiernej masy ciała a zatem nadwagi i otyłości. Nuda może prowadzić do zwiększenia spożycia pokarmu, natomiast smutek może powodować zmniejszenia przyjmowania pokarmów.

Wykazano, że osoby będące na diecie restrykcyjnej  częściej sięgają po pokarm od osób, które okresowo ograniczają ilość spożywanego pokarmu. Osoby, które okresowo ograniczają ilość spożywanego pokarmu są bardziej narażone na nadwagę i otyłość, niż osoby które nie stosują żadnych restrykcji żywieniowych. Według badaczy złamanie rygoru dietetycznego jest spowodowane negatywnymi emocjami, które stają się w danej chwili ważniejsze, niż wyznaczone ograniczenia. Dzieje się tak ze względu na brak samokontroli w danym momencie. Efekt ten nazywa się ,, efektem śnieżnej kuli”, w którym po chwilowym niepowodzeniu samokontroli (np. spowodowanym przez pokusy) pojawiają się negatywne emocje, obwinianie się oraz brak chęci na kontynuację diety. Następstwem tego jest spożywanie w nadmiarze produktów, które były dotychczas unikane. Przyczyną złamania rygoru osób będących na diecie jest także obciążenie poznawcze związane z pojawieniem się emocji.

Jedzenie emocjonalne jako sposób regulacji emocji

Odżywianie emocjonalne jest to skłonność do jedzenia w odpowiedzi na negatywne emocje. Niektórzy ludzie nie potrafią odróżnić uczucia głodu od pobudzenia emocjonalnego, które towarzyszy negatywnym emocjom. Negatywne emocje zwiększają spożycie pokarmów wysokoenergetycznych z dużą zawartością tłuszczu i cukru. Przykładem może być odczuwanie smutku czy bycia samotnym. Mechanizm odpowiedzialny za jedzenie pod wpływem negatywnych emocji jest uruchomiony poprzez:

  • I mechanizm: dana osoba poprzez jedzenie ucieka od dyskomfortu związanego z przeżywanymi negatywnymi emocjami. Konsekwencją takiego zachowania może być sięganie po używki (np. alkohol, narkotyki),
  • II mechanizm: spożywanie pokarmów dostarcza przyjemności ze względu na przyjemny smak, zapach, ale również radość z jedzenia niedozwolonych produktów. Uwarunkowane jest to połączeniem między spożywaniem pokarmu, a działaniem ,,układu nagrody”. Pod wpływem jedzenia wzrasta wydzielanie dopaminy  i serotoniny, co wywołuje dobry nastrój i odczucie przyjemności.
  • III mechanizm: teoria maskowania- jedzenie pod wpływem negatywnych emocji ma za zadanie zmniejszenie dyskomfortu objadania się, odwrócenie uwagi od głównego źródła stresu i poprawę samopoczucia.

 

 

Artykuł opracowany przez praktykantkę: Magdalenę Karge

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA