Wafle ryżowe
Wafle ryżowe to zdrowa przekąska czy realne zagrożenie? Z pewnością można je zaliczyć do chrupkiego pieczywa. Osoby na diecie często sięgają po wafle, ponieważ mają one mało kalorii więc można zjeść ich sporo, są zrobione z ryżu, więc wydają się nam zdrową przekąska. Niestety wafle ryżowe nie są tak wspaniałe. Są one wysoko przetworzonym produktem co oznacza, że kalorie które dostarczają nam wafle to puste kalorie. Nie pochodzą ani z minerałów ani z witamin.
Mówi się, że wafle ryżowe są bogatym źródłem błonnika. Niestety to również nie jest do końca prawdą. Przekąskę tą wytwarza się raczej z białego ryżu, który jest ubogi w błonnik.
Warto przede wszystkim wspomnieć, że sam sposób w jaki produkowane są wafle bardzo podnosi ich indeks glikemiczny. Co oznacza, że po spożyciu wafli ryżowych bardzo szybko wzrasta poziom glukozy we krwi, a gwałtowne skoki poziomu glukozy we krwi sprawiają, że znów stajemy się głodni co na pewno nie sprzyja redukcji masy ciała. Również wafle tzw. pełnoziarniste czy z brązowego ryżu nie są najlepszym wyborem dla osób z cukrzycą czy insulinoopornością. Sposób ich produkcji znacząco podwyższa ich IG.
Wafle ryżowe
Dodatkowo Szwedzki Instytut Żywności przeprowadził badania na produktach z ryżu. Okazało się, że większość z nich zawiera bardzo wysokie stężenie arsenu, który jest trucizną. Pierwiastek ten występuje w toksynach oraz pestycydach używanych na polach uprawnych. Jego spożycie zwiększa ryzyko zachorowania na serce i cukrzycę oraz przyczynia się do rozwoju nowotworów. Naukowcy wykazali, że normy dotyczące dopuszczalnej zawartości arsenu w produktach ustalone przez WHO są zbyt wysokie. Coraz więcej badań prowadzonych na żywności dowodzi, jak wiele produktów skażonych tą substancją znajduje się na sklepowych półkach.
Wafle ryżowe
Arsen nie jest szkodliwy w małych ilościach. Pod warunkiem, że nie spożywamy go regularnie np. jedząc na przemian ryże, kasze, makarony. Jedząc go regularnie (np. codziennie ryż, a na resztę posiłków wafle zamiast chleba), nawet niewielkie dawki mogą źle wpłynąć na organizm. Objawy zatrucia pojawiają się nawet po kilku latach, w postaci nowotworów skóry, wątroby, nerek, czy płuc. Na szkodliwe działanie tej substancji najbardziej narażone są dzieci do 3 roku życia. Niestety, to właśnie w większości produktów przeznaczonych dla nich naukowcy odkryli dużą ilość pierwiastka. Warto więc unikać przetworzonej żywności, kiedy tylko jest to możliwe.
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga
mgr Kamila Dyndor
FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice