Czy warto pić kawę?
Czy warto pić kawę? Otóż warto, kawa jest jak najbardziej zdrowa. Niesie za sobą wiele korzyści. Ziarna kawy są wysoko cenionym surowcem przez przemysł farmaceutyczny oraz kosmetyczny.
Dlaczego ?
Na pewno ze względu na zawartość kofeiny. Znalazła ona zastosowanie w preparatach przeciwmigrenowych, przeciwastmatycznych, przeciwbólowych, pobudzających. Dawka lecznicza wynosi 200 mg, co stanowi ekwiwalent około 4 kaw espresso, 3 filiżanek kawy rozpuszczalnej, 2 filiżanek kawy mielonej
Zawarta w kawie kofeina, a także teofilina i teobromina działają pobudzająco na organizm – centralny układ nerwowy, przyspieszając przepływ impulsów elektrycznych w mózgu czyli procesy myślowe. Działa więc pobudzająco na umysł, zwiększa pamięć krótkotrwałą i ułatwia koncentrację.
Czy warto pić kawę?
Kawa jest również źródłem cennych antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki, usprawniają usuwanie z organizmu toksyn oraz mechanizmy obronne organizmu. Dzięki temu antyoksydanty zwarte w kawie mogą chronić materiał genetyczny przez uszkodzeniem a tym samym zapobiegać występowaniu nowotworów.
Długofalowo wspomniana już kofeina, teofilina oraz teobromina wpływają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby Parkinsona i Alzheimera.
Picie kawy może również zmniejszać ryzyko pojawienia się cukrzycy typu 2.
Kawa poprawia funkcjonowanie mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych zwiększających podatność na wysiłek fizyczny.
Warto również wspomnieć, że kofeina przyśpiesza przemiany metaboliczne w organizmie, a w szczególności spalanie tłuszczów co sprzyja odchudzaniu.
Czy warto pić kawę?
Picie kawy nie podnosić ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego, ponieważ podnosi ona ciśnienie jedynie o 4-5 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz 8-10 mmHg rozkurczowego. Trzeba też wspomnieć, że u osób pijących kawę codziennie ciśnienie nie podnosi się.
Picie kawy warto ograniczyć jedynie w przypadkach poważnego nadciśnienia tętniczego. Zabrania się także popijania leków na nadciśnienie kawą.
W trakcie ciąży również można pić kawę. Należy tylko ograniczyć ilość zawartej w niej kofeiny. Bezpieczna, maksymalna dawka kofeiny w ciąży to 200-300 mg na dobę, co oznacza, że dziennie można wypić najwyżej 2-3 filiżanki niezbyt mocnej kawy.
Jednym z minusów picia kawy jest osiadanie się osadu na zębach co powoduje, że nasze zęby przestają być białe.
Kolejnym minusem jest wypłukiwanie magnezu, sodu oraz zaburzanie wchłanianie żelaza. Z tego względu warto zapamiętać by nie popijać posiłków ani kawą ani herbatą. Jednak by zaobserwować opisane wyżej reakcje trzeba by dostarczyć organizmowi 400mg kofeiny czyli ok 4-5 mocnych filiżanek kawy.
Ostatnim minusem jest uzależnienie od kawy. Uzależnić możemy się praktycznie od każdej substancji i każde uzależnienie niesie za sobą skutki. W przypadku kawy, gdy nie wypijemy jej o naszej stałej porze może pojawić się zmęczenie, bóle głowy oraz źle samopoczucie. Jednak by wystąpił zespół odstawienny trzeba spożywać spore ilości kofeiny dziennie ok 600mg.
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga
mgr Kamila Dyndor
FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice