Co jeść w górach?
Co jeść w górach? Co wziąć do plecaka na wielogodzinny trekking?
Planując wielogodzinny marsz po górach musimy pamiętać o wysiłku fizycznym temu towarzyszącym. Podstawą jest, by dostarczać organizmowi odpowiednią ilość utraconych elementów. Ciężki plecak, trudny teren i przebyte kilometry wpłyną na to, że zapotrzebowanie kaloryczne będzie o wiele wyższe niż na co dzień. Fundamentem udanej i bezpiecznej wyprawy będzie pełnowartościowe śniadanie oraz prowiant zabrany do plecaka.
Co spakować do plecaka?
Co więc spakować do plecaka, w którym miejsca nie zostało zbyt wiele, żeby zaspokoić głód, dodawać sobie energii, jednocześnie pamiętając o zapotrzebowaniu kalorycznym. Produktami zajmującymi mało miejsca i ważącymi niewiele są posiłki liofilizowane. Dostępne w wielu różnych kombinacjach, odpowiednio zbilansowane dania w wielu smakach, które zazwyczaj wystarczy zalać wrzątkiem. Dostępne są wersje, które należy przesypać do menażki lub garnuszka lub takie o wiele wygodniejsze, w których wystarczy otworzyć opakowanie i zalać produkt wrzątkiem.
Dodać energii na szlaku mogą nam różnego rodzaju przekąski, którymi uzupełniamy zapasy glikogenu. Po przejściu większej ilości kilometrów gdy do zjedzenia ciepłego, większego posiłku zostało trochę drogi warto sięgnąć po przekąskę o wyższym indeksie glikemicznym, która zaspokoi uczucie głodu taką jak np. baton musli czy proteinowy.
Pomysły na przekąski
W internecie krąży mnóstwo przepisów na ciastka owsiane, owsianki czy musli , w które warto się zaopatrzyć.
Warto zabrać ze sobą zarówno słodkie jak i słone przekąski, które będą nam dostarczać tak ważnych kalorii. Jeśli chodzi o słone smaki warto zwrócić uwagę na suszone mięso wołowe oraz kabanosy. Zdrowych tłuszczów dodadzą nam orzechy. Orzechy są kaloryczne i zawierają sporo ważnych witamin i minerałów, a służyć mogą jako dodatek do owsianki lub prosta przekąska. W trakcie całej wyprawy należy pamiętać o ciągłym i odpowiednim nawadnianiu organizmu.
Przekąski to element, którego nie może zabraknąć w plecaku podczas trekkingu trwającego wiele godzin. Dostarczanie tłuszczów, białka, węglowodanów i minerałów pomoże nam przetrwać tą niełatwą aktywność.
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga
mgr Kamila Dyndor
FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice