Śniadanie to najważniejszy posiłek. Prawda czy mit?
W powszechnej opinii wiadomo, iż śniadanie uznawane jest za najważniejszy posiłek dnia, gdyż dostarcza ono „paliwa” na resztę dnia.
Według definicji, śniadanie to porcja żywności spożyta rano, która ma dostarczyć organizmowi 20–25 proc. potrzebnej mu na dany dzień energii, a także wielu ważnych dla zachowania zdrowia składników odżywczych.
Śniadanie to najważniejszy posiłek. Prawda czy mit?
Według licznych badań, spożywanie śniadań wpływa na:
- lepszą koncentrację
- zapamiętywanie
- zdolność uczenia
- rozwój intelektualny,
Uczniowie, którzy pomijają ten posiłek częściej skarżą się na:
- bóle głowy
- złe samopoczucie
- rozdrażnienie i konflikty z rówieśnikami, co w efekcie skutkuje gorszymi wynikami w nauce, ale również częstsze konflikty z rówieśnikami
Osłabienie koncentracji i gorszy nastrój, powiązane są ze spadkiem poziomu glukozy we krwi, który wpływa na zmniejszenie ogólnej wydolności fizycznej i umysłowej.
Przypadłości te mogą występować także w innych porach dnia spowodowane zbyt długimi przerwami pomiędzy posiłkami. Dlatego tak ważne jest spożywanie 4–5 posiłków w ciągu dnia, w tym przede wszystkim śniadania.
Potwierdzono, iż spożywanie śniadania przyczynia się do zmniejszenia ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego i otyłości. Jednak by posiłek ten spełniał swoją właściwą rolę, musi spełniać konkretne kryteria. Do najważniejszych wyznaczników wysokiej jakości śniadań należy znacząca zawartość takich składników, jak: zboża, owoce i warzywa, produkty mleczne, tłuszcze bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe oraz wapń. W śniadaniu należy wykluczyć produkty, które bogate są w cukry proste oraz nasycone kwasy tłuszczowe i izomery trans kwasów tłuszczowych.
Śniadanie to najważniejszy posiłek. Prawda czy mit?
Podsumowując płynące korzyści wynikające z regularnego spożywania pełnowartościowych śniadań powinny skłonić do tego, by nie pomijać tego posiłku. Jednak z badań wynika, iż znaczna ilość osób, (głównie uczniów) opuszcza śniadania, co wynika z pośpiechu oraz braku czasu. By unikać błędu jakim jest pomijanie zjadania śniadań, należy uświadamiać ludzi (szczególnie uczniów) na temat ważnych aspektów, które niesie ze sobą spożywanie tego posiłku.
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga
mgr Kamila Dyndor
FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice