Fosfor – Właściwości, niedobór, nadmiar i źródła

Fosfor

Fosfor – Właściwości, niedobór, nadmiar i źródła

Fosfor – Właściwości, niedobór, nadmiar i źródła fosforu

 

Fosfor, podobnie jak wapń, uczestniczy w mineralizacji kości i zębów. Jest konieczny do wchłaniania wapnia, uaktywnia niektóre witaminy z grupy B, wpływa na utrzymanie równowagi kwasowo – zasadowej.

 

Fosfor – Właściwości, niedobór, nadmiar i źródła fosforu

Fosfor występuje powszechnie w żywności. Znajduje się zazwyczaj w tych samych produktach co wapń, tylko na ogół w większych ilościach.

Szczególnie dużo fosforu zawierają jaja, mięso, ryby, podroby, produkty zbożowe z pełnego przemiału, suche nasiona roślin strączkowych, mleko i jego przetwory, zwłaszcza sery podpuszczkowe.

Źródłem fosforu w żywnością są także fosforany, które wykorzystywane są w roli stabilizatorów, regulatorów kwasowości, emulgatorów, a także przeciwutleniaczy w trakcie produkcji żywności. Dotyczy to zwłaszcza przetworów mięsnych, serów topionych, wyrobów cukierniczych, koncentratów zup i napojów gazowanych.

 

Fosfor – Właściwości, niedobór, nadmiar i źródła fosforu

Zawartość fosforu w całodziennej racji pokarmowej zwykle znacznie przekracza wartości zalecane. Fosfor jest dość powszechnie występującym pierwiastkiem. Dlatego niedobory wynikające ze źle zbilansowanej diety zdarzają się niezwykle rzadko. Mogą one raczej wystąpić jedynie w kilku przypadkach. U osób nadmiernie spożywających alkohol, żywionych pozajelitowo i przy długotrwałym leczeniu nadkwaśności.

Niedobory fosforu w organizmie powodują spadek syntezy związków bogatoenergetycznych oraz trudność w przekazywaniu tlenu do tkanek, osłabienie mięśni i kości, krzywicę u dzieci i osteomalację u dorosłych, a także zwiększoną wrażliwość na infekcje.

 

 

Fosfor – Właściwości, niedobór, nadmiar i źródła fosforu

Nadmiar fosforu w pożywieniu nie jest szkodliwy, jeśli zapewniona jest odpowiednia podaż wapnia i witaminy D. Zatem należy zwrócić uwagę czy dieta jest dobrze zbilansowana pod kątem tych dwóch ostatnich.

W przypadku niedostatecznej ilości wapnia w diecie, a dużej ilości fosforu może dojść do zmniejszenia stężenia wapnia we krwi. A także ograniczenia przyswajania wapnia, żelaza, miedzi, magnezu i cynku.

Główne niepożądane reakcje organizmu na przyjmowany w nadmiarze fosfor z suplementów diety to biegunka, nudności i wymioty.

 

 

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice

 

 

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA