Witamina B4
Witamina B4 to związek zaliczany do grona witamin rozpuszczalnych w wodzie, znany również pod inną nazwą – cholina. Znaczenie biologiczne witaminy B4 jest bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.
Cholina jest szczególnie istotna dla kobiet w ciąży i karmiących. Witamina B4 kontroluje przepływ krwi w łożysku i transport substancji odżywczych. Dieta bogata w cholinę zmniejsza ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka oraz wspiera pracę i rozwój mózgu już w trakcie ciąży. „Witamina orzeźwiająca umysł” to także jedno z określeń choliny. Poprawia funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mózgu oraz wzmacnia koncentrację i polepsza zdolność postrzegania oraz zapamiętywania. Uczestniczy w tworzeniu prawidłowej struktury komórek, kontrolowaniu układu oddechowego, pracy serca i mięśni. Ponadto zwiększa przyswajalność innych witamin, zwłaszcza witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K). Dieta bogata w cholinę może ograniczyć ryzyko wystąpienia demencji starczej, która może być pierwszym objawem choroby Alzheimera. Ponadto bierze udział w regulacji gospodarki lipidowej.
Witamina B4 – skutki niedoboru
Niedobory choliny są bardzo niebezpieczne w skutkach dla naszego organizmu. Hipowitaminoza witaminy B4 może prowadzić do nadmiernego gromadzenia się lipidów w wątrobie, w wyniku czego może dojść do niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Inne objawy niedoboru choliny to: stany lękowe, zaparcia, bóle głowy, miażdżyca będąca skutkiem nadmiernego odkładania się cholesterolu w ścianach tętnic i zaniki pamięci. Najgroźniejsze skutki spowodowane są jednak niedoborem witaminy B4 w ciąży. Jej braki mogą spowodować wady wrodzone w ośrodkowym układzie nerwowym płodu czy zaburzenia intelektualne. W prawidłowo zbilansowanej diecie niedobory występują rzadko. Na ryzyko wystąpienia hipowitaminozy najczęściej narażeni są chorzy żywieni pozajelitowo, osoby narażone na długotrwały stres oraz osoby nadużywające alkoholu.
Witamina B4 – źródła
Witaminę B4 możemy znaleźć zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Głównymi źródłami choliny są żółtka jaj, podroby głównie wątroba, orzechy, ryby, wołowina oraz nasiona roślin strączkowych. Cholina najlepiej wchłania się w obecności innych witamin z grupy B oraz witaminy A. Przyjmując do organizmu witaminę B4, należy suplementować wapń, gdyż cholina może zaburzać prawidłowe funkcjonowanie gospodarki wapniowo – fosforowej.
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga
Dietetyk Katowice
FIZJODIET MEDICAL SPA & Masaż Katowice