Witamina B3
Witamina B3, częściej spotykana pod nazwą witamina PP, czy też niacyna. Zaliczamy do niej dwa związki. Jest to kwas nikotynowy i amid kwasu nikotynowego. Witamina PP bierze udział w utlenianiu komórkowym. Wspomaga procesy przemiany tłuszczów, węglowodanów i białek. Zawdzięcza się jej również możliwość rozłożenia cząsteczki alkoholu etylowego, dzięki czemu wątroba jest w pewnym stopniu odciążona. Jej działanie zapewnia odpowiedni stan nabłonka znajdującego się w skórze, przewodzie pokarmowym i układzie nerwowym. Dzięki niej zbędne metabolity związków purynowych są usuwane z organizmu, natomiast tętnice są oczyszczane z nadmiaru cholesterolu. Niacyna usprawnia pracę mózgu, przez rozszerzenie światła naczyń krwionośnych, dzięki czemu dostarczane są większe ilości tlenu, a usuwane zbędne metabolity. W organizmie największa ilość witaminy B3 znajduje się w wątrobie, nerkach i mięśniach szkieletowych, jednak praktycznie występuje w każdej innej tkance organizmu, ale w mniejszych ilościach. Klasyfikujemy ją do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie.
Witamina B3 – skutki niedoboru
Niedobory tej witaminy praktycznie nie występują, lub występują bardzo rzadko. Częściej można się spotkać z jej lekkim obniżonym poziomem w organizmie, które związane jest przeważnie ze złą dietą lub w skrajnych przypadkach głodu i niedożywienia. Jednym z czynników poważnie wpływającym na obniżenie jej stężenia w organizmie jest zbyt częste spożywanie alkoholu. Niedobór witaminy PP skutkuje rozwojem choroby zwanej pelagrą, która objawia się 3 głównymi cechami: biegunką, zapaleniem powłok skórnych i zaburzeniami psychicznymi. Osoba dotknięta tą dolegliwością ma zwykle przebarwioną, szorstką i jednocześnie łatwo pękającą skórą, najczęściej w obrębie twarzy, szyi i rąk. Inne objawy pelagry to tzw. język truskawkowaty (zapalenie języka), zapalenie jamy ustnej, problemy z trawieniem, drżenie rąk, ból głowy, bezsenność, a nawet depresja, stany lękowe i omamy.
Witaminę B3 organizm potrafi wytworzyć samodzielnie. Biorą w tym udział bakterie jelitowe, które do tego procesu wykorzystują egzogenny aminokwas – tryptofan. Źródłem tryptofany są przede wszystkim białka zwierzęce. Niacynę możemy dostarczyć bezpośrednio do organizmu dzięki diecie bogatej w drożdże, wątrobę, mięso, rośliny strączkowe, otręby pszenne. Warzywa, owoce, mleko i pieczywo uzupełniają witaminę PP w mniejszym stopniu
Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga
Dietetyk Katowice