Witamina B1 – jej rola, źródła, zagrożenia wynikające z niedoboru

Witamina B1 – jej rola, źródła, zagrożenia wynikające z niedoboru

Witamina B1

Witamina B1 należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie. Nazywana jest tiaminą lub aneuryną.

Jej odkrycie wiąże się historią choroby beri-beri panującej na Dalekim Wschodzie. W XIXw. na tą dolegliwość cierpiała bardzo duża część społeczeństwa zamieszkującego Azję, gdzie podstawą diety większości ludzi i zwierząt był ryż. Niestety ówczesne technologie spowodowały rozpowszechnienie nowego sposobu łuskania tego rodzaju zboża. W efekcie wszyscy spożywali ryż pozbawiony osłonek ziaren, które to zawierały mnóstwo witaminy B1. Konsekwencją tego była wszechobecnie występująca choroba beri-beri, głównie wśród więźniów, marynarzy, niedożywionych kobiet w ciąży i ich dzieci. Skutkami niedoboru tiaminy w organizmie były zaburzenia sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze, obrzęki obwodowe, zaburzenia w układzie nerwowym.

Niedobory witamina B1

Jej brak powodował także zaburzenia wydzielania soku żołądkowego, co wpływało negatywnie na proces trawienia i przyswajania składników pokarmowych. Obecnie stany skrajnej hipowitaminozy witaminy B1 są raczej rzadkie, ze względu na urozmaiconą dietę i łatwy dostęp do suplementów diety. Warto podkreślić, że organizm ludzki nie ma zdolności do magazynowania witaminy B1, a w sytuacji nadwyżki jest ona usuwana poza ustrój wraz z moczem, dzięki czemu nie ma ryzyka wystąpienia hiperwitaminozy.

W organizmie tiamina pełni funkcję koenzymu enzymów przemian węglowodanowych, które zachodzą w mitochondriach komórek. Przeciwdziała także zaleganiu kwasów gromadzących się w mięśniach podczas procesów energetycznych. Ponadto wspiera funkcjonowanie przewodnictwa nerwowego, dzięki czemu znalazła szerokie zastosowanie u chorych cierpiących na schorzenia ze strony układu nerwowego. Zalecana jest na przykład przy zaburzeniach pamięci osób z chorobą Alzheimera, depresją i w celu polepszenia sprawności umysłowej.

Witamina B1 – kto jest narażony na niedobory?

Osoby zdrowe, które stosują zróżnicowaną dietę nie są narażone na niedobory witaminy B1. Jest występowanie w żywności jest bardzo powszechne. Najbogatszymi źródłami tiaminy są drożdże piwowarskie oraz produkty zbożowe z grubego przemiału, między innymi są to: płatki owsiane, kasza gryczana, otręby oraz pieczywo razowe. Warto również uzupełnić dietę w suche nasiona roślin strączkowych, takie jak groch fasola czy soja, a także mięso, mleko, jaja czy orzechy. Spośród produktów pochodzenia zwierzęcego największą zawartość tiaminy wykazuje mięso wieprzowe.

Po więcej ciekawych artykułów zapraszamy na naszego bloga

Dietetyk Katowice

mgr Kamila Dyndor

FIZJODIET MEDICAL SPA  Masaż Katowice

Rate this post

Author Info

FIZJODIET MEDICAL SPA